Soud zamítl žalobu šéfky Transgasu na Respekt
Pražský městský soud znovu zamítl žalobu, kterou na týdeník Respekt podala ředitelka Transgasu Alena Vitásková kvůli zmínkám, že je evidována jako spolupracovnice někdejší Státní bezpečnosti (StB). Respekt napsal, že tak byla evidována a soudně se domohla výroku, že šlo o spolupráci nevědomou. Vitásková se žalobou domáhá odškodného ve výši deseti milionů korun.
Žalobkyně se proti rozsudku odvolá, sdělila písemně ČTK její právní zástupkyně Simona Pastrnková.
“Městský soud podle našeho názoru nerespektoval právní názor odvolacího soudu, ačkoli je jím vázán,” uvedla. Připomněla, že vrchní soud zrušil původní zamítavý verdikt městského soudu. Konstatoval, že Respekt neoprávněně zasáhl do osobnostních práv Vitáskové a že jsou splněny předpoklady pro rozhodnutí o majetkové satisfakci.
“Nynější zamítavé rozhodnutí je s takovým právním názorem zjevně v rozporu,” uvedla Pastrnková.
“Žalobkyně neprokázala, že by jí vznikla zvlášť závažná újma,” prohlásila v odůvodnění středečního rozsudku soudkyně Dagmar Stamidisová. Dodala, že žalující strana ani neurčila hranice mezi tím, co pokládá ve svých finančních nárocích za satisfakci, co za sankci a co za náhradu škody.
“Já to považuji za správné a spravedlivé rozhodnutí, řekl ČTK po vynesení rozsudku právní zástupce žalovaného vydavatele Respektu Pavel Ondra. Vzhledem k avizovanému odvolání se verdiktem bude ještě znovu zabývat vrchní soud.
Soudkyně Stamididsová žalobu zamítla již loni v březnu. Článek Kontrarevolucionáři v Transgasu, zveřejněný v červenci 2001, byl podle ní pravdivý a vyvážený. Senát vrchního soudu pod předsednictvím Nědeždy Žákové však verdikt letos v lednu zrušil. Tvrzení Respektu, že “Alena Vitásková… je evidována jako agentka Státní bezpečnosti”, uznal senát za “zásadně pravdivé”. Přesto však podle něj jeho uveřejnění zasáhlo osobnostní práva žalobkyně.
Vrchní soud své rozhodnutí opřel o málo užívaný paragraf lustračního zákona, který zapovídá zveřejnění podkladů k vypracování osvědčení nebo nálezů týkajících se spolupráce s StB bez souhlasu občana. Právník Respektu dnes namítal, že tento paragraf se týká povinné mlčenlivosti zaměstnavatele.
Stamidisová nepolemizovala se závěrem vrchního soudu, který konstatoval zásah do práv žalobkyně a jenž pokládá odškodnění v penězích za vhodné. Městský soud, vázán jeho právním názorem, měl rozhodnout o výši odškodného. Stamidisová upozornila, že Vitásková nepožadovala po Respektu omluvu, a naznačila, že za dané situace by s nárokem na přiměřenou omluvu zřejmě uspěla.
Jednatel žalované společnosti a autor článku Tomáš Němeček míní, že verdikt vrchního soudu může přinést průlom do novinářských zvyklostí, jak psát o lidech evidovaných mezi spolupracovníky StB. Upozornil, že ministerstvo vnitra má na základě předchozího rozhodnutí parlamentu vydat jejich autorizovaný seznam. Z verdiktu vrchního soudu však podle Němečka plyne, že zveřejnění těchto “zásadně pravdivých” informací by některým lidem mohlo způsobit újmu, kterou lze vyjádřit penězi.
-čtk-