Senát vydal Vladimíra Železného k trestnímu stíhání
Senátoři vydali ze svých řad generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného k trestnímu stíhání. Železný čelí podezření z poškozování věřitele a z daňových deliktů, hrozí mu i další obvinění. Senátor by mohl být i odsouzen, pokud by žaloba prokázala jeho vinu.
Vydání Železného podpořilo 61 z 80 přítomných senátorů, pět hlasovalo proti vydání. Senátoři ještě předtím rozhodovali o odkladu projednávání případu, tento návrh z řad ODS a KSČM podpořilo pouze 30 senátorů. Právě tolik zástupců mají i se Železným v horní komoře komunisté a občanští demokraté.
Železného snaze o odročení nepomohlo ani jeho prohlášení, že by po opětovném projednání své záležitosti v mandátovém a imunitním výboru sám o své vydání požádal. Bezprostředně po vyslechnutí verdiktu vyrazil rázně do své kanceláře. Za novináři se dostavil až po chvíli, aby jim řekl, že je rozhodnutím horní komory zklamán. Podle něj tak Senát odmítl proceduru, v níž bylo možné prokázat, že žádost o zbavení imunity byla zmanipulována. “To zakládá velmi nebezpečný precedens pro budoucnost,” řekl šéf Novy.
Senátní rozhodnutí bylo podle něj učiněno “nakvap”. Přesto chce Železný věřit, že nijak nesouvisí s volbou prezidenta a dalšími kroky. Šéf Novy zároveň vyjádřil přesvědčení, že ho nyní nebudou vyšetřovatelé šikanovat.
O manipulaci s důkazy a chybách při projednávání případu se snažili své kolegy přesvědčit i senátoři ODS a KSČM. Oponovali jim zejména zástupci KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie, který sdružuje unionisty a nestraníky. Podle nich žádný z důkazů nesvědčí o tom, že by kauza měla politické pozadí.
Odmítali také, že by přijali ukvapené rozhodnutí. Policejní žádost totiž přišla do Senátu před 2,5 měsíci, jak podotkl místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU). Připomněl, že pokud by Senát vydání zamítl, na Železného by se v tomto případě vztahovala doživotní imunita. Železný by se navíc neměl možnost obhájit před nezávislým soudem.
Senátor a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský (ČSSD) připomněl, že Senát nemůže nahrazovat vyšetřovatele ani soud, a nemůže tedy prošetřovat skutkovou podstatu věci. Politické pozadí případu podle místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzany Roithové popřel i sám Železný ve svém obsáhlém vystoupení, z něhož vyplynulo, že jde o majetkoprávní spor mezi dvěma obchodními společnostmi – CET 21, vlastníkem licence na vysílání Novy, a americkou společností CME, bývalým investorem a nyní věřitelem.
Debatu vyostřil místopředseda horní komory Mirek Topolánek (ODS), který imunitní výbor označil za “tribunál, připomínající dobu McCarthyho a Výboru pro neamerickou činnost z poválečné doby”. Navzdory svému prohlášení o potřebnosti řádného prošetření případu ale nakonec vydání Železného podpořil.
Obviňování z manipulace odmítl předseda imunitního výboru Jan Hadrava (US-DEU). Naznačil, že s fakty manipuluje sám Železný. Příměji se vyjádřil Jiří Zlatuška (za LiRA). “Myslím, že bychom ho měli vydat a uvědomit si, že to, co s námi dělá, je jenom pokus o manipulaci,” prohlásil na adresu Železného krátce před hlasováním.
Zasedání Senátu přihlížel i Jan Vávra, šéf České nezávislé televizní společnosti, která kdysi provozovala Novu. Vávra se kdysi kvůli majetkovým sporům se Železným rozešel ve zlém a o řediteli Novy včera prohlásil, že na schůzi “lhal, jak když tiskne”. “Já jsem rád, že se mu nepodařil ten trik uniknout do senátorské imunity a že bude tak jako každý občan muset předstoupit před soud,” dodal.
Podle mediálního zástupce majoritního vlastníka CET 21, společnosti PPF, Martina Švehly rozhodnutí senátorů vydat Železného trestnímu stíhání se týká osobně Vladimíra Železného, nikoli televize Nova. Pokud situace nemá vliv na práci Železného v TV Nova, nemá PPF podle Švehly důvod záležitost komentovat.
-čtk-