Ruskou televizí NTV opět otřásají personální změny
Dozorčí rada holdingu Gazprom-Media rozhodla koncem minulého týdne o sesazení amerického podnikatele Borise Jordana z funkce generálního ředitele holdingu. V nejbližší době bude s největší pravděpodobností odstraněn také z funkce generálního ředitele televize NTV. Důvodem těchto personálních změn je podle moskevských pozorovatelů nespokojenost Kremlu s informační politikou tohoto vlivného celostátního kanálu.
Podle nového šéfa Gazprom-Media Alexandra Dybala byly příčinou Jordanova sesazení “rozporné názory na korporativní řízení a strategii rozvoje byznysu”. Jordanův mluvčí Oleg Sapožnikov však tvrdí, že skutečná příčina “leží mimo byznys”.
Znepokojení v této souvislosti vyjádřily dokonce USA. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Baucher vyslovil naději, že Jordanovo sesazení nezpůsobí změnu redakční politiky kanálu NTV, který je podle něj “jednou z nejzajímavějších, nejenergičtějších a nezávislých televizních společností v Rusku”.
Předseda Fondu veřejné informovanosti Alexej Simonov i četní redaktoři NTV se domnívají, že jde o “politickou motivaci”. Kreml je podle nich nespokojený s tím, jak NTV informovala o loňském teroristickém útoku v divadle na Dubrovce. Známý novinář a člen vedení NTV Leonid Parfjonov tvrdí, že o demisi se začalo mluvit od okamžiku, kdy prezident Vladimir Putin veřejně napadl “jeden celonárodní kanál”, který podle něj “vydělává na krvi svých spoluobčanů”. Kremelští úředníci otevřeně poukazovali na “chyby”, kterých se prý kanál dopustil svým příliš podrobným zpravodajstvím o dění kolem rukojmích čečenského komanda.
“Jordanova demise sotva nějak výrazně zasáhne mediální trh. Na toto řešení ale měla zjevně vliv dostatečně nezávislá pozice NTV i samého Jordana při krytí událostí na Dubrovce,” soudí generální tajemník Svazu ruských novinářů Igor Jakovenko.
Jordan se stal ředitelem NTV v době největších mediálních bouří, jaké kdy Rusko zažilo. Na jaře 2001 bylo tehdejší vedení televize donuceno k demisi kvůli vazbám na podnikatele Vladimira Gusinského, jenž ztratil důvěru Kremlu a byl vypuzen do zahraničí. Američan ruského původu se ujal vedení v krizové situaci a byl obviňován z napomáhání útlaku svobodných médií. On sám však tvrdil, že nedopustí zasahování státu do práce jeho kanálu a že je přívržencem svobody slova. To nakonec dokázal, avšak ruské vedení tím silně podráždil.
Podle Parfjonova dnes v redakci NTV vládne únava a roztrpčení. “Vedení země nám dnes říká, že Jordan je špatný. Právě ono nám ho ale vnutilo. Pořád dělají nějaké šachy. Už by to mohlo stačit,” říká.
Vedení Gazpromu se údajně snažilo, aby Jordan odstoupil bez skandálu. Šéf plynárenského monopolu Alexej Miller prý dokonce nabídl Američanovi odměnu. Není známo, zda ji Jordan přijal. Rozhodně se však netají tím, že k odchodu byl donucen.
Jak tvrdí deník Gazeta, v holdingu Gazprom-Media se nyní chystají strukturální změny. Předpokládá se vytvoření nového mediálního holdingu, do něhož budou začleněna veškerá mediální aktiva Gazpromu. Gazprom by si přitom měl ponechat 51 procent akcií a 49 procent odkoupí banka Jevrofinans, která se ujme restrukturalizace dluhu Gazprom-Media vůči Gazpromu ve výši asi 600 milionů dolarů. Do nového holdingu by tato banka zároveň měla investovat 100 milionů dolarů. Podle některých zdrojů stojí za touto bankou ministr financí Alexej Kudrin. Transakce Gazpromu s bankou Jevrofinans by údajně měla přispět k tomu, že NTV se ocitne pod plnou kontrolou státu, podobně jako První kanál (ORT), či kanál Rossija.
Pravicový poslanec Státní dumy Boris Němcov je přesvědčen, že vedení země se kvůli nadcházejícím parlamentním volbám snaží “vyčistit informační pole”. Veškerá aktivita v tomto smyslu je podle něj zaměřena na nastolení totální cenzury.
-čtk-