Islanďané surfují na internetu ze všech severoevropanů nejvíce
Obyvatelé Islandu surfují na vlnách internetu ze všech severoevropanů nejvíc. Jak rovněž naznačuje nový průzkum, který ve Švédsku ve spolupráci se Severskou radou pořídila tamní Ústřední statistická kancelář, nejméně se ze seveřanů po webových stránkách prohánějí Finové.
Z věkové skupiny od 16 do 74 let má na Islandu přístup k celosvětové počítačové síti 73 procent obyvatel. Ve druhém Švédsku je to 68 procent, v Dánsku a Norsku je to shodně 61 procent a v posledním Finsku 53 procent.
Průzkum dále uvádí, že tři čtvrtiny obyvatel ve Švédsku, Dánsku a Norsku již mají počítač doma. Z Finů jsou to pak dvě třetiny a u Islandu není tento statistický údaj uveden.
Internet na severu Evropy používá přes 90 procent podniků s více než deseti zaměstnanci, vlastní domovskou stránku má 55 až 78 procent podniků (podle země původu).
Prodej prostřednictvím internetu je však navzdory vysoké nasycenosti evropského severu webovou sítí i tady poměrně slabý. Tímto způsobem prodává své zboží nebo nabízí služby jen desetina podniků.
V roce 2000 zaměstnával obor informačních technologií v uvedené pětici severských zemí celkem na půl milionu lidí, což odpovídalo přibližně devíti procentům celkové zaměstnanosti v soukromém sektoru.
V Česku měl letos na jaře pravidelný přístup k internetu každý šestý dospělý, tedy asi 17 procent obyvatel.
-čtk-