V ČR se ročně prodá až 20 mil. litrů nelegálně vyrobených lihovin
Na tuzemském trhu se podle Unie výrobců lihovin ČR ročně prodá až 20 miliónů litrů nelegálně vyrobených lihovin. Stát tak na spotřební dani přichází ročně o dvě až 2,5 miliardy korun, řekl prezident unie Vladimír Steiner. Podíl černého trhu na prodeji lihovin odhadl na 15 až 20 procent.
Unie zpracovala analýzu úniku spotřební daně z lihovin, kterou předala ministerstvu financí. Za možné cesty daňových úniků v ní označila dovoz a pašování lihu, jeho nákup bez spotřební daně, nelegální výrobu lihovin, pěstitelské pálení a takzvané černé pálení. Podle Steinera už ministerstvo připravuje některá opatření a pokud se jich bude držet, mělo by na spotřební dani vybrat daleko víc než dosud. Kolkování lahví s alkoholem unie nepovažuje za efektivní.
Výrobci alkoholu se proti padělání svých výrobků brání těžko, podotkl Steiner. Používají mimo jiné nevratné chráněné vzory lahví, speciální uzávěry, etikety s hologramy, označují lahve neviditelnými inkousty. “My jsme schopni své výrobky indentifikovat, jiné ale je, zda je toho schopen běžný spotřebitel,” poznamenal.
Krokem kupředu bude podle Steinera takzvaný institut daňových skladů, který vzejde z novely zákona o spotřebních daní. Každý výrobce lihovin bude povinen svoji výrobu dopředu na určité období finančně garantovat. Bude muset mít bankovní záruku a nebude moci líh kupovat bez spotřební daně. “Je to už ve verzi paragrafovaného znění,” dodal.
Další z možností boje proti černému trhu by mohlo být omezení stánkového prodeje. Lihoviny by se podle Steinera měly prodávat jenom v kamenných obchodech, v nichž je možné ke zboží okamžitě dohledat dokumentaci.
-čtk-