Ústřední archív pořádá výstavu o dějinách české žurnalistiky
Rukopisy Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudy a Karla Čapka, zlomové události českých dějin zaznamenané v dobovém tisku i tisk z období samizdatu uvidí návštěvníci výstavy Dějiny české žurnalistiky a dějiny českých novinářských spolků. Expozice v budově Státního ústředního archívu v Praze na Chodovci začala v úterý a potrvá do 15. prosince. Doprovází ji katalog s reprodukcemi všech exponátů.
Podle Barbory Köpplové z Centra pro mediální studia Fakulty sociálních věd UK, které je spolupořadatelem akce, je výstava od dob meziválečného Československa prvním pokusem o ucelený pohled na vývoj českého novinářství od jeho počátků až k současnosti. Expozice zahrnuje počátek novodobých dějin tisku, období ustavování české občanské společnosti, dobu Československé republiky, protektorátu a končí 80. lety 20. století.
Podle pořadatelů nepodává výstava vyčerpávající odpovědi na všechny otázky, které historie médií a novinářství klade. Rozsah výstavy ovlivnil i omezený prostor, který budova archívu poskytla. Proto je na výstavě například zaznamenán jen česky psaný periodický tisk a české novinářské spolky, i když české prostředí zejména na počátku 20. století ovlivňovali i německy píšící autoři.
Slavná i méně slavná období české žurnalistiky představuje výstava na ukázkách denních listů, medailonech novinářů, jejich děl, ale i důležitých zákonných opatřeních. V souvislosti s výstavou se budou konat doprovodné akce pro odborníky i laiky. Pořadatelé plánují seminář k otázkám cenzury v letech 1945 až 1989, semináře k dějinám českého novinářství a novinářských spolků a beseda k profesním otázkám žurnalistiky.
Výstava je otevřena denně kromě pondělí od 09:00 do 18:00, zavřeno bude od 18. do 22. listopadu. Do areálu archívu blízko autobusové zastávky Chodovec jedou autobusy číslo 213 ze stanice metra Želivského, Opatov a Háje, číslo 115 ze stanice Chodov a čísla 170 a 203 ze stanice Kačerov.
-man-