Obžalovaní z pomluvy Šafránkové dostali podmíněné tresty
Bývalý fotograf již zaniklého bulvárního deníku Super a jeho švagrová mohou za to, že vyšel pomlouvačný článek o herečce Libuši Šafránkové. Super loni napsal, že se léčila z alkoholismu a že ji její manžel Josef Abrhám terorizuje. Obvodní soud pro Prahu 4 za to oběma obžalovaným udělil podmíněné tresty.
Fotografa Jiřího Janouška odsoudil na čtyři měsíce s odkladem na dva roky, jeho příbuzné uložil stejný trest s odkladem na 15 měsíců. “Poškodili čest a důstojnost paní Šafránkové,” uvedla soudkyně.
Soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že nelze nést trestní odpovědnost za nezávazně předanou informaci. Janoušek se totiž o údajném léčení herečky dozvěděl při rodinném hovoru u kávy od švagrové a následně ji rozšířil v redakci Superu. Problémem podle soudu byl až následný telefonický hovor Janouška se švagrovou, po kterém redaktorům znovu potvrdil, že zpráva je stoprocentně pravdivá. Přitížilo jim také písemné prohlášení Janouškovy švagrové. “Prohlášení posouvá informaci do roviny trestní,” uvedla soudkyně. Z výpovědi svědků, například bývalého šéfredaktora Superu Petra Štěpánka, ale vyplynulo, že prohlášení bylo vypracováno až dodatečně, po zveřejnění článku.
Janouškova švagrová u soudu uvedla, že zprávu o léčení Šafránkové slyšela v supermarketu a u kadeřnice ve Šternberku na Moravě, kde se nachází protialkoholní léčebna. Janoušek poté informaci rozšířil v redakci. Hájil se tím, že nepočítal s jejím zveřejněním. Autory článku byli Věra Janoutová a Dalibor Mácha, kteří však v kauze vystupovali pouze jako svědci. Janoušek jim prý zaručil, že je informace stoprocentně pravdivá, a proto ji už dále neověřovali.
Soud uvěřil svědkyni Soně Polonyiové, která prý byla u toho, když Janoušek volal z redakce švagrové. Naopak za rozporuplné označila soudkyně svědectví režiséra Zdeňka Trošky. Ten měl zase slyšet, jak Janoušek telefonoval do redakce, aby článek nevydávali. “Rozcházeli se v místě a čase, kde mělo k rozhovoru dojít,” řekla soudkyně.
Problémem obžaloby bylo, že kladla Janouškovi a jeho švagrové za vinu nejenom informace o léčení Šafránkové, ale také o disharmonických vztazích v rodině Abrhámových. Super v článku napsal, že Abrhám žárlí na úspěchy své ženy a ta bere role jen v případě, že bude role i pro jejího muže. Janoutová před soudem přiznala, že tyto informace měla od svého zdroje z hereckých kruhů. Zmocněnec Šafránkové Jiří Nikodým řekl, že od počátku zastávali stanovisko, že před soudem mělo stát pět obžalovaných – tedy také Janoutová, Mácha a Štěpánek. “Ale kde není žalobce, není soudce,” dodal. Na dotaz novinářů, proč nebyli obžalováni také autoři článku, státní zástupkyně Zoja Bayerová odpověděla: “Šli jsme cestou menšího odporu…ověřování by bylo zdlouhavé.”
Fotograf Janoušek a jeho švagrová se k soudu na vyhlášení rozsudku nedostavili. Překvapivě nedorazila ani Libuše Šafránková s manželem a sestrou, kteří proces od počátku sledovali. Jejich zmocněnec byl ale s rozsudkem spokojen: “Jsme spokojeni, protože jsme očekávali od rozsudku to, že budou oba uznáni vinnými. V tom vidíme podstatu, že tady došlo k odsudku jednání, které mělo pro mé klienty drastický dopad.” Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.
-čtk-