ČSOB zažalovala Českou televizi o 100 mil. Kč kvůli pořadu Fakta
Československá obchodní banka u Městského soudu v Praze zažalovala Českou televizi o 100 miliónů korun kvůli reportážím v pořadu Fakta. ČTK to sdělil důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován, mluvčí banky Milan Tománek tyto informace potvrdil. Televize zatím nemá obsah žaloby k dispozici, tým publicistického pořadu Fakta si však za zveřejněnými informacemi ohledně ČSOB stojí.
V pořadu Fakta v únoru letošního roku podle žaloby opakovaně zaznělo, že ČSOB neodvádí z příjmů firem na Kajmanských ostrovech daně, a porušuje tak daňové zákony. ČSOB tyto informace odmítala. Na základě reportáží zahájil v bance kontrolu finanční úřad.
“Tým publicistického pořadu Fakta trvá na skutečnostech, které byly v kauze ČSOB zveřejněny na obrazovce České televize,” reagoval její mluvčí Richard Klatovský. Dodal, že televize nyní nemá žalobu k dispozici, takže není schopna požadavky banky jakkoli posoudit.
Podle Tománka kontrola finančního úřadu ukázala, že ČSOB nepochybila. “Nález finančního úřadu byl negativní,” zdůraznil. Právě rozhodnutí finančního úřadu podle něj bylo posledním argumentem pro oprávněnost žaloby, v níž ČSOB předpokládá úspěch.
Tománek připustil, že druhou stranou sporu by neměla být Česká televize, ale pouze redakce pořadu Fakta, což však není z právnického hlediska možné. “ČT nás opakovaně poškodila, když v pořadu Fakta informovala v rozporu s realitou,” dodal.
K částce 100 miliónů korun ČSOB dospěla výzkumem, který provedl soudní znalec, jenž na tuto sumu ocenil ztrátu tržní příležitosti.
Česká televize měla loni výnosy 4,5 miliardy korun a její hospodaření skončilo se ztrátou 352 miliónů korun. Asi 65 procent výnosů pro televizi představují koncesionářské poplatky, takže pokud by ČSOB se žalobou uspěla, z velké části by byla požadovaná sumu 100 miliónů korun zaplacena z peněz televizních diváků.
Tzv. kajmanské fondy získala ČSOB po převzetí bývalé Investiční a Poštovní banky v červnu 2000. ČSOB se spolu se státem domluvily, že podílové listy těchto aktiv v objemu 42 miliard převezme Česká konsolidační agentura, obě strany se však doposud neshodly na převodu klíčů k ovládnutí těchto fondů.
Pád IPB provází i mnoho dalších žalob, včetně mezinárodní arbitráže bývalého vlastníka IPB, japonské Nomury, proti českému státu, arbitráže mezi ČSOB a Nomurou či žaloby ČSOB na stát.
-čtk-