Spotřeba nealkonápojů se od roku 1993 zdvojnásobila na 220 litrů
Spotřeba nealkoholických nápojů v ČR se od roku 1993 zvýšila dvojnásobně na letošních 220 litrů na osobu ročně. Největší dynamiku v oboru zaznamenala skupina minerálních a balených vod, včetně sodové vody. Za osm let se celková výroba nealkoholických nápojů zvedla více než 3,5krát na loňských 22,73 miliónu hektolitrů. Sdělil to tajemník profesního Svazu výrobců nealkoholických nápojů František Mydlil.
Českou zvláštností je podle něj ochucování minerálních vod, které nemá jinde obdobu. V tuzemsku jasně dominují nápoje sycené oxidem uhličitým, zatímco v Maďarsku a Polsku dávají spotřebitelé přednost nápojům nesyceným. Rezervy má domácí spotřeba ovocných šťáv a nektarů, která činí 14 litrů na osobu a rok, zatímco v EU dosahuje průměrných 22 litrů.
“Výrobci mají v sortimentu šťáv a nektarů otevřenou cestu,” uvedl Mydlil s tím, že trojnásobnou spotřebu proti ČR má Rakousko a více se tyto nápoje pijí i v Maďarsku a Polsku. Německo má spotřebu limonád kolem 250 litrů na osobu a rok, ale výrazně se uplatňují se 40 litry i různé typy ovocných šťáv.
Podle profesního svazu je trend spotřeby i výroby příznivý. Za první čtvrtletí letošního roku se produkce nealkoholických nápojů v ČR zvedla o pět procent meziročně na 281.220 hektolitrů, z toho bylo 81.060 hektolitrů minerálních a sodových vod.
Profesní svaz je členem Evropské konfederace výrobců nealkoholických nápojů, kam byl přijat jako jeden z prvních států bývalého východního bloku. Loňským sloučením s Unií výrobců ovocných šťáv pak vznikla jednotná oborová organizace. Za jeden z hlavních výsledků své činnosti považuje úpravu DPH u sirupů ve prospěch výrobců a prosazení celní ochrany při nadměrném importu zejména ovocných šťáv.
-čtk-