Pozice Rady ČT se včera ve sněmovně otřásla
Pozice Rady České televize se včera ve sněmovně otřásla, není ale jasné jak významně. Dolní komora totiž po bouřlivé rozpravě nedokázala zaujmout stanovisko k výroční zprávě o hospodaření ČT za loňský rok. Někteří poslanci soudí, že to po právní stránce nic neznamená. Jiní si ale myslí, že sněmovna zprávu prostě neschválila, což může mít pro radu nepříjemné důsledky, v krajním případě až odvolání.
V zákoně o ČT se totiž hovoří o tom, že sněmovna může radu odvolat, pokud dvakrát po sobě neschválí výroční zprávu o činnosti ČT nebo výroční zprávu o hospodaření televize.
Komunistický místopředseda sněmovny Vojtěch Filip je ale přesvědčen, že sněmovna ke zprávě žádné stanovisko nezaujala, její projednávání končí a není třeba předkládat novou. Po právní stránce se podle něj neděje nic. Něco jiného by prý bylo, kdyby sněmovna přijala usnesení, že zprávu neschvaluje. To se nestalo.
Naopak předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) hodnotí postoj sněmovny tak, že zprávu nepřijala. Kdyby to udělala ještě jednou, je podle něj možné radu odvolat.
Také místopředseda mediální komise Petr Pleva z ODS i jeho stranická kolegyně Kateřina Dostálová si ale myslí, že postoj sněmovny nic neznamená. “Konsekvence vyplývají teprve z neschválení zprávy, což musí sněmovna učinit vědomým usnesením, že neschvaluje zprávu rady,” řekl Pleva.
Se Zaorálkem však souhlasí členka mediální komise a bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. Soudí, že situací by se měla komise zabývat. Rada by podle ní měla předložit jinou zprávu a sněmovna by se jí měla opět zabývat. Pokud by ji opět neschválila, bylo by také podle ní možné radní odvolat. Marvanová však doufá, že radní sami přijdou s nějakým řešením hospodářské situace televize. ČT hospodaří se schodkem. Poslankyně dokonce slyšela, že to bude řešit úvěrem, což považuje za nepřijatelné.
Sněmovna včera k výroční zprávě nepřijala vůbec žádné usnesení, protože dost hlasů se nenašlo ani pro konstatování, že zprávu neschvaluje, ale ani pro usnesení, že ji bere na vědomí.
Pro neschválení hlasovalo 44 ze 154 poslanců. Třeba Zaorálek, premiér Vladimír Špidla a ministr kultury Pavel Dostál byli pro, jinak byli ale sociální demokraté nejednotní a řada jich hlasovala proti. Proti neschválení byla rovněž ODS, komunisté se většinou hlasováni zdrželi, většina lidovců a všichni přítomní unionisté naopak většinou hlasovali pro neschválení.
K přijetí usnesení, kterým by sněmovna vzala zprávu na vědomí, chyběl včera jediný hlas, když pro bylo 78 ze 156 přítomných. V tomto případě byla pro ODS, část KDU-ČSL, tři komunisté a někteří sociální demokraté. US-DEU byla většinou proti.
-čtk-