Arbitráž CME versus ČR bude pokračovat v listopadu
Arbitrážní řízení CME versus Česká republika, které mělo původně skončit dnes (v pátek) v Londýně, bude pokračovat v listopadu. Podle vedoucí sekretariátu ministra financí Kláry Malečkové se totiž obě strany dohodly na tom, že vzhledem ke složitosti projednávaného tématu budou ještě jednou jednat. Další kolo dokazování a argumentace by mělo začít v polovině listopadu a trvat asi 14 dní. Na verdikt si tribunál ovšem vyhradí minimálně další měsíc a částka, kterou by měla ČR firmě CME zaplatit, tak bude známa nejdříve na přelomu roku.
Mediální zástupce CME Michal Donath k jednání řekl, že informace firma poskytne až po skončení arbitrážního řízení.
Arbitrážní tribunál začal v Londýně o výši odškodnění CME rozhodovat v úterý 2. září. CME požaduje po České republice jako odškodnění za zničení její investice do České nezávislé televizní společnosti (ČNTS) , která byla hlavní servisní organizací televize Nova až do srpna 1999, částku 526,9 miliónu USD a úroky.
Kvůli Železného rozchodu se společností CME se konaly již tři arbitráže. Podle první z nich má CME získat od Železného necelou miliardu korun, tj. částku, jíž mu zaplatila za několikaprocentní podíl v ČNTS. Letos v červenci skupina PPF, která nyní s MEF Holdingem ovládá televizi Nova, zaplatila CME 262 miliónů korun. Jde o peníze za exekuovaný podíl Železného v licencované firmě CET 21. Vypořádáním exekuce se Železného dluh vůči CME snížil o 262 miliónů korun a činí přibližně 600 milionů korun.
V dalších dvou sporech žalovali investoři v ČNTS český stát za to, že neochránil jejich investice v Nově. Londýnská arbitráž loni v září odmítla nároky hlavního akcionáře Ronalda Laudera v jeho přímém sporu s Českou republikou a konstatovala, že ČR za jeho ztráty není odpovědná.
Arbitři ve Stockholmu v rozhodčím řízení mezi CME a českým státem však loni také v září rozhodli, že ČR porušila své mezinárodní závazky, a ve druhé fázi mají nyní stanovit výši odškodného. Rozhodnutí stockholmské arbitráže česká strana napadla před švédským soudem za porušení procesních pravidel. Proti výroku arbitráže totiž neexistují řádné opravné prostředky.
Český stát do loňského září zaplatil za arbitráže kvůli Nově 151 miliónů korun. Stockholmská arbitráž stála 79 miliónů korun a náklady na řízení v Londýně byly vyčísleny na 72 miliónů korun.
Spor vypukl v dubnu 1999, když se američtí investoři z CME rozešli ve zlém s Vladimírem Železným. Odvolali ho z čela firmy ČNTS, která zajišťovala vysílání Novy. Železný ale ovládal nadále CET 21. V srpnu 1999 zahájil Železný vysílání s novou společností a definitivně odstřihl CME od zisků, které plynuly z Novy.
-čtk-
Podobné zprávy
Budějovický Budvar si na média vybral Publicis Groupe

Dvacet reklam, které zaručeně fungují

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
