Poslancům se do zvyšování televizních poplatků nechce
Opoziční poslanci zatím nesouhlasí s tím, aby se koncesionářské poplatky za Českou televizi (ČT) pravidelně zvyšovaly v závislosti na inflaci. Upozorňují, že veřejnoprávní televize by měla především sama šetřit ve výdajích a prokázat, že další rezervy už nemá. Vyplynulo to z vyjádření poslanců pro ČTK. O zvyšování poplatků v závislosti na inflaci hovořil v minulých dnech ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD).
Místopředseda ODS a člen mediální komise sněmovny Ivan Langer řekl, že pokud by se měly poplatky takto zvyšovat za nynější situace, kdy má ČT také příjmy z reklamy, byl by zásadně proti. Pak už by se podle něj nedalo hovořit o koncesionářském poplatku, ale spíše o dani z veřejnoprávní televize.
Také místopředsedkyně a poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová by pro takový model v současné době asi ruku nezvedla. “Je potřeba hledat rezervy formou úspor, a ne cestou zvyšování nákladů,” uvedla. Případné zvýšení poplatků by podle ní mělo také doprovázet odpovídající zlepšení programu ČT.
Předseda klubu KDU-ČSL a rovněž člen komise pro sdělovací prostředky Jaromír Talíř si myslí, že inflace by měla být při zvyšování poplatků vzata v úvahu. Rovněž on se ale domnívá, že veřejnoprávní televize musí nejprve prokázat, že s penězi vybranými od občanů nemrhá.
Koncesionářské poplatky tvoří hlavní zdroj příjmů ČT i Českého rozhlasu. Naposledy se zvyšovaly v roce 1997, od té doby činí 75 korun za televizní a 37 korun za rozhlasový přijímač. Představitelé ČT, ale i ministr Dostál, dávali již v minulém volebním období najevo názor, že poplatky je nutné zvýšit. Ve sněmovně ale vždy narazili na odpor.
-čtk-
Podobné zprávy
Budějovický Budvar si na média vybral Publicis Groupe

Dvacet reklam, které zaručeně fungují

DATA: Letáky jsou zpět. A nabobtnaly
