Chalupský: CET 21 loni zvýšil čistý zisk o téměř 100 miliónů Kč
Držitel licence na vysílání TV Nova společnost CET 21 vykázala v roce 2001 zisk po zdanění 275 miliónů korun. Meziročně tak čistý zisk narostl o 91 miliónů korun, sdělil mluvčí CET 21 Martin Chalupský. Proti roku 1999, kdy CET 21 ukončil spolupráci s původní servisní organizací Českou nezávislou televizní společností se loni zisk Novy zvýšil na šestinásobek.
Celkový příjem Novy z reklamy bez slev a poplatků agenturám činil loni podle odhadů společnosti ArboMedia 4,25 miliardy korun, když v roce 2000 to bylo 3,9 miliardy. V roce 2000 tak Nova po odečtení objemových slev a agenturních poplatků zaznamenala 15 procentní růst tržeb z prodeje reklamy a loni další zhruba devítiprocentní zvýšení.
Konsolidovaný zisk firem kolem TV Nova, tedy společností CET 21, Česká produkční 2000 a Mag Media 99, dosáhl v roce 2000 celkem 923 miliónů korun. Loňské údaje nejsou k dispozici.
V tisku se v poslední době objevily informace o špatné finanční situaci CET 21. Snaha o zprůhlednění hospodaření byla údajně také důvodem, proč společníci CET 21 odvolali v pátek 14. června Vladimíra Železného z postu jednatele a generálního ředitele CET 21. Železný však spekulace o špatné finanční situaci CET 21 před týdnem v pořadu Volejte řediteli odmítl. Podle něho neměl CET 21 v pátek 14. června žádné závazky po splatnosti.
Podle tisku má skupina firem kolem Novy velké výdaje na nákup programů, je vysoce zadlužená a peníze odtékají na projekty, které jsou televizi velmi vzdálené. CET 21 dlužil podle auditorské zprávy z konce loňského roku České spořitelně a ABN AMRO dohromady přes 700 miliónů korun a ručí za půlmiliardový úvěr České produkční 2000 u Československé obchodní banky.
MEF Holding, který vlastní Českou produkční 2000, tuto servisní organizaci Novy podle tisku zastavil za úvěr zhruba 380 miliónů korun. Kdyby své závazky nesplatil do začátku letošního září, o Českou produkční by přišel.
Problémy s nedostatkem peněz řešil podle tisku šéf MEF Holding Jiří Šmejc již v prvních měsících tohoto roku. Náklady firem kolem Novy jsou vysoké především kvůli nákupu televizních programů či licencí. Se stamiliónovými výdaji musí MEF Holding počítat i do slovenské televize JOJ a při případné koupi AB Barrandova. Šmejc výkyvy v cash flow v návaznosti na sezónnost prodeje reklamy nepopřel, tvrdil však, že situace není nijak dramatická.
Současné spory mohou podle Železného ohrozit existenci TV Nova a přivodit i její krach, protože banky nemusí v období právní nejistoty médiu poskytnout peníze.
To potvrdili ČTK finančníci, kteří si nepřáli být jmenováni. Několik oslovených bankéřů se shodlo, že společnost s podobnými nejasnými vztahy jako v případě Novy má velmi malou šanci získat úvěr. “Nejdříve je nutné urovnat vztahy uvnitř společnosti a poté lze uvažovat o získání dalšího úvěru,” řekl ČTK jeden z bankéřů. Odborníci se vesměs domnívají, že pro banky by podobný úvěr byl velmi riskantní a v případě jeho poskytnutí by tak měl nadprůměrně vysoký úrok.
Média rovněž spekulují o možných zájemcích o vstup do Novy. Nejčastěji bývá zmiňován německý Bertelsmann. Mluvčího koncernu Bertelsmann AG v německém Güterslohu však dnes ČTK řekl, že není nic známo o tom, že by se připravovalo převzetí televize Nova. Také představitel skupiny RTL Group v Lucemburku ČTK sdělil, že se RTL Group sice v zásadě zajímá o stále silnější podíl na evropském mediálním trhu, ale “střednědobě” nechystá žádné aktivity v Česku.
O řešení situace v televizi Nova nyní jednají někteří společníci CET 21. Dohodu by mohli ještě dnes podepsat zástupci společností Edikon, MEF Media a podílníci CET 21 sdružení ve firmě Vilja.
-čtk-
Podobné zprávy

Zájem o hry na vzestupu. Jak jej využít?
Měření sledovanosti se musí změnit, shodují se manažeři. Domluví se? Jak?
V marketingu se více soustředíme na značku
