Rada STV nerozhodla o odvolání ústředního ředitele Materáka
Rada Slovenské televize na svém včerejším zasedání nerozhodla o návrhu na odvolání Milana Materáka z funkce ústředního ředitele této veřejnoprávní instituce. Příští jednání o Materákově odvolání se uskuteční za dva týdny. Řekl to místopředseda Rady STV Ivan Podstupka.
“Rada přerušila mimořádnou schůzi, protože ještě není ukončen poslanecký průzkum (v STV). Na zasedání bylo přítomno jenom sedm z devíti členů, což by sice stačilo, ale vzhledem k tomu, že jde o tak závažnou věc, rada se jednomyslně rozhodla přerušit jednání,” dodal Podstupka.
Návrh na Materákovo odvolání předložil Igor Švec, kterého do Rady STV nominovala opoziční Slovenská národní strana. Podle slovenských sdělovacích prostředků Švec vyčítá řediteli neobjektivnost zpravodajství, nedostatek původní tvorby a špatné hospodaření s penězi. Někteří redaktoři STV jsou prý navíc přímo propojeni se soukromými firmami, což údajně Charta zpravodajství a publicistiky STV nedovoluje.
Názory členů Rady STV na návrh Švece nejsou zcela jednoznačné. Podstupka v rozhovoru pro ČTK připustil, že s některými Švecovými názory lze souhlasit, s některými však nikoli. Podrobnějšího komentáře se ale zdržel.
Pokud jde o veřejnost, značná část Slováků považuje vysílání STV za nudné, postrádá v ní více domácí tvorby, ale také kvalitnější pořady ze zahraničí. Na druhé straně část veřejnosti ve srovnání s předchozím volebním obdobím oceňuje zlepšení kvality zpravodajství.
STV se potýká s krizí sledovanosti již několik let, když soukromá televize Markíza po zahájení vysílání postupně ovládla slovenský televizní trh. Tento stav nezměnila ani výměna “promečiarovského” vedení STV po parlamentních volbách v roce 1998. Situace se v dohledné době patrně nezmění, protože mezičasem začala vysílat také zpravodajská televize TA3 a “slovenská Nova” televize Joj.
Pokud by aspoň šest členů Rady STV vyjádřilo se Švecovým návrhem souhlas, požádala by rada o odvolání Materáka parlament. Na Slovensku má totiž rozhodující slovo při jmenování a odvolávání ředitelů veřejnoprávní televize a rozhlasu sněmovna.
Členy Rady STV navrhují profesní a občanská sdružení. Kandidáty pak jednotlivé poslanecké kluby navrhují parlamentu, který je musí schválit nadpoloviční většinou.
Ústředního ředitele STV navrhuje rada po výběrovém řízení; schválit ho musí parlament rovněž nadpoloviční většinou. Pro Materáka zvedlo ruku po posledních parlamentních volbách ve 150členném parlamentu 94 poslanců.
-čtk-