Češi loni nejvíce utráceli za mobilní telefony
Spotřeba domácností byla v loňském roce důležitým prvkem přispívajícím k růstu ekonomiky. Výdaje přitom podle ČSÚ nejvíce vzrostly za poštovní a telekomunikační služby, a to o 37,8 procenta. “Vysvětlení je naprosto zřejmé, expanze mobilních telefonů. Zatímco na konci roku 2000 používalo mobilní telefon 42,1 procenta obyvatel, na konci loňského roku to již bylo 67,4 procenta,” řekl David Marek z Patria Finance.
Domácnosti také více utratily v restauracích, penzionech a hotelech, kde se výdaje zvýšily o 11,2 procenta, uvedl Marek. Svou roli také sehrál rozmach maloobchodních řetězců s nepotravinářským nebo smíšeným zbožím.
Výdaje domácností za bytové vybavení vzrostly o 10,3 procenta. Oblibě se těšily také prodejny textilu a obuvi, kde české domácnosti utratily o 9,8 procenta více prostředků než předchozím roce. Z údajů o maloobchodních tržbách lze vyčíst, že se více utrácelo také za automobily a benzín. Tržby z prodeje a oprav motorových vozidel se reálně zvýšily o osm procent, za benzín se utratilo o pět procent více než v roce 2000, uvedl Marek.
HDP se podle dnešního sdělení ČSÚ v ČR loni zvýšil o 3,6 procenta. V EU činil růst HDP 1,5 procenta. Podle Eurostatu dosahoval český HDP na obyvatele podle parity kupní síly 59 procent průměrné úrovně EU. “V roce 2000 jsme však pár desetinek ztratili, neboť česká ekonomika rostla tempem 2,9 procenta, zatímco v EU to bylo 3,3 procenta. Loňský rok byl příznivější a český HDP se dostal na 60 procent průměru EU, uvedl Marek.
Za připomenutí podle něj stojí fakt, že již bylo i lépe. V roce 1996 dosahovala česká ekonomika 64 procent průměrného HDP v EU, připomněl.
-čtk-