USA stěhování RFE/RL podpoří, pokud bude nové sídlo bezpečnější
Americká vláda podpoří za určitých podmínek stěhování Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda na jiné místo v Praze. Pokud bude náhradní objekt bezpečnější než současné sídlo v budově bývalého Federálního shromáždění a bude splňovat všechny požadavky na vysílání, řekla dnes mluvčí amerického velvyslanectví Victoria Middletonová. Vyhovující budovu podle ní čeští představitelé zatím nenašli.
Rozhodnutí o stěhování bude i na americké vládě, uvedla. “Ale rádia jsou nezávislé organizace a jednání se vedou přímo mezi českou vládou a rádiem,” dodala mluvčí.
Potvrdila, že americký velvyslanec Craig Stapleton o přestěhování stanice několikrát debatoval s premiérem Milošem Zemanem. Podle něj jsou partnerem pro jednání hlavně USA. “Naším přirozeným partnerem jsou Spojené státy, nikoli Svobodná Evropa,” řekl Zeman v pondělí rádiu Frekvence 1.
Middletonová věří, že Češi i Američané dosáhnou dohody. Vedení Svobodné Evropy se stěhovat nechce. Míní, že by to stálo hodně peněz a času. O přemístění rozhodla loni Bezpečnostní rada státu. Budovu nyní hlídají obrněné transportéry kvůli možnému útoku teroristů.
Čeští ministři tvrdí, že ministerstvo obrany nabídlo k přemístění již asi pět objektů, které rozhlasové stanici nevyhovovaly. Nabídku ale programový ředitel RFE/RL Jeffrey Trimble v pondělí popřel.
Mluvčí resortu zahraničí Aleš Pospíšil připustil, že o stěhování kolují vzájemně si odporující informace. Vyvstává tak otázka, zda přemístění není především záležitostí peněz. “Otázka placení stěhování a všech dalších výdajů bude podstatnou částí jednání s českými partnery,” řekl v pondělí Trimble.
Před sedmi lety, kdy redakce sídlily v Mnichově, byla kvůli vysokým nákladům jejich existence ohrožena; o zrušení vysílání uvažoval bývalý prezident Bill Clinton. Nakonec RFE/RL pozvala česká vláda do Prahy, kde nyní platí symbolické nájemné ve výši jedné koruny. Na údržbu budovy ale vynakládá milióny.
Posun v situaci se očekává od schůzky, kterou na konec ledna plánují ministr zahraničí Jan Kavan a prezident Svobodné Evropy Thomas Dine.
-čtk-