Přilákat více cestujících a zlepšit image veřejné dopravy má za cíl kampaň Máte hromadu důvodů (MHD), kterou dnes zahájilo Sdružení dopravních podniků (SDP). Lidem chce ukázat, že jezdit MHD se vyplatí, protože je spolehlivá, rychlá, pohodlná, bezpečná i zdravější.

Novinářům to dnes řekli předseda SDP a šéf plzeňského dopravního podniku Michal Kraus a generální ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Gillar. Do akce se přihlásilo 18 podniků z celé ČR. Kampaň bude mít tři fáze a potrvá několik měsíců. Náklady jsou 600 000 korun.

reklama
reklama

"Chceme lidem ukázat, že veřejná doprava nabízí kvalitní službu a je vhodnou alternativou k jiným druhům dopravy. Marketingové aktivity tohoto typu jsou v zahraničí naprosto obvyklé," uvedl Kraus.

Kampaň bude mít internetovou podobu, objeví se i v tištěné podobě ve vozech MHD či na billboardech. Na webu najdou zájemci kalkulačku, která spočítá, na kolik je vyjde jezdit MHD v porovnání s autem. Rovněž ukáže, kolik aut je schopen nahradit jeden prostředek veřejné dopravy.

Kampaň Máte hromadu důvodů

Spuštění kampaně předcházel průzkum ve čtyřech velkých městech. Z něj podle Michala Ročeně z reklamní agentury Pria vyplynulo, že 57 procent lidí nevyužívá MHD. "To je ta skupina, na kterou cílíme," řekl. Zároveň chtějí autoři rozšířit povědomí o MHD.

Vedení DPP očekává, že reklama pomůže nalákat další cestující, a podaří se mu tak snížit ztrátu z vybraného jízdného po snížení ceny předplatního ročního kuponu na 3650 korun. "Na jízdném jsme přišli o 157 milionů korun, ale počet cestujících vzrostl o deset procent. Jednoznačně si tak od kampaně slibujeme další nárůst cestujících," řekl Gillar.

SDP je asociací provozovatelů veřejné dopravy a bylo založen v roce 1991. Sdružuje 19 dopravních podniků. Členské podniky ročně najezdí 318 milionů kilometrů a přepraví 2,4 miliardy cestujících.

reklama