Majitelé billboardů nepostupují správně, pokud plochy u dálnic přelepí jiným než reklamním sdělením, a pak je už nepovažují za reklamní zařízení určené k odstranění. U billboardů totiž rozhoduje účel, pro který byly zřízeny, řekla ČTK Barbora Malimánková, specialistka na reklamní a marketingové právo z advokátní kanceláře Taylor Wessing Praha.

S tímto názorem se shoduje i ministerstvo dopravy. Svaz provozovatelů venkovní reklamy naproti tomu argumentuje odlišným právním výkladem. Pokud se podle něj se změní charakter ploch, přestanou být reklamním zařízením.

reklama
reklama

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích z roku 2012 majitelům reklamních ploch nařizuje z bezpečnostních důvodů jejich odstranění, pokud jsou blíž než 250 metrů od dálnic a 50 metrů od silnic první třídy. Svaz provozovatelů venkovní reklamy ve středu oznámil, že jeho členové billboardy neodstraní, protože již neponesou reklamu, a nebudou tak reklamní zařízení.

"Za rozhodující pro určení, zda se jedná, či nejedná o reklamní zařízení, které má být odstraněno, v tomto případě považujeme účel, pro který toto bylo zařízení zřízeno, tedy zda-li bylo zřízeno a povoleno jako reklamní zařízení. Polepení zařízení a staveb pro reklamu, které byly až do konce srpna 2017 polepeny reklamním sdělením, nereklamním sdělením nezmění účel těchto zařízení a zákaz se na ně bude i tak aplikovat," řekla Malimánková ČTK.

Podle novely zákona má k 1. září od silnic v Česku zmizet na 3000 z celkem 25 000 poutačů. Část majitelů billboardy odstranila, jiní jen odstranili reklamní sdělení a nahradili je státní vlajkou. "Tím jsme jednostranně dle právního výkladu, který máme k dispozici, změnili charakter ploch, které již nadále nejsou reklamním zařízením, tak jak je definuje zákon," uvedl svaz.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že bude na odstranění billboardů po 1. září trvat. Úřady začnou neodstraněné billboardy podél dálnic a silnic první třídy zakrývat v polovině září. Odstraňovat je pak budou od přelomu září a října. Důvodem jsou zákonné lhůty, které musí stát dodržet. Na pátečním setkání s novináři to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Od 1. září běží provozovatelům lhůta pěti pracovních dnů, během nichž mohou ještě poutače odstranit. Poté je sedmidenní lhůta, během níž musí úřady majitele vyzvat, aby zařízení zbourali, následuje pětidenní lhůta na reakci majitelů. Na ni pak navazuje 15denní lhůta, během které budou úřady poutače zakrývat, uvedl Ťok.

reklama