
Shockvertising na Letné
Jelikož jsem odkojen devadesátými lety a četbou Nicka Hornbyho, nevyhnutelně jsem fanouškem všech možných žebříčků, pořadí a hitparád. Logicky si tedy čas od času procházím přehledy reklam, které vyvolaly šok. Nepřestává mě fascinovat chladná úvaha, která kreativní mágy přiměla při koncipování některých kampaní k cílenému vyvolání šoku. Tento přístup má dokonce odborný název. Shockvertising.
Zajímavé mi vždycky přišlo, že na začátku shockvertisingu bylo cosi, čemu Kim Bhasinová (její žebříčky mají v mém žebříčku žebříčků stabilně vcelku vysokou pozici) v Business Insideru říká humanitní akcent. Příklad? Jistě, pan Toscani a jeho kampaně pro Benetton, které se na přelomu osmdesátých a devadesátých let vůbec nebály zaútočit na tehdejší tabu jako byly homosexualita nebo AIDS.
HLAVNĚ NEKOMERČNĚ
Většina shockvertisingu se odehrává mimo komerční zónu. V roce 2005 světem otřásla kampaň Humans for Animals, ve které stál tuleň s baseballovou pálkou v tlamě nad utlučeným kojencem. „Nečiňte ostatním, co nechcete, aby činili vám,“ říkal claim kampaně zaměřené proti vybíjení mořských savců.
Jiná šokující kampaň, Droit des Non Fumeurs z roku 2010, drsně využívala symboliku orálního sexu: „Kouřit znamená být otrokem.“ Když se do shockvertisingu pustil komerční svět, výsledky byly často rozporuplné. Značka Sisley ve své kampani Fashion Junkie (modelky šňupající poutka bílé spodničky) v Číně roku 2007 vyvolala slušné haló, prodejům ale nepomohla. Dolce & Gabbana roku 2007 poslala do světa přeerotizovanou kampaň, která si pohrávala třeba se skupinovým sexem, výsledek byl ale ještě upocenější než naolejovaní panáci z billboardů.
Tolik ze světa, a co doma? Šokující reklamy by se u nás daly spočítat celkem snadno. „Až to budu natírat příště, vy už tady, maminko, nebudete,“ vzpomínáte? Ta kampaň se Petru Havlíčkovi mimořádně povedla. A co takhle „Bóbika“, vybavujete si ho? Pár přijde do čínské restaurace, chce si nechat pohlídat pejska jménem Bobík a místo toho mu je nakonec úhledně naservírován jako hlavní chod.
Potíž je, že si vybavím reklamu, ale na co byla, to opravdu nevím. Což je u reklamy coby prostředku podpory prodeje, přiznejme si to, poněkud problém. Reklamou a marketingem na hraně se každopádně budeme zabývat už 11. června v rámci dalšího setkání FM Focus. Těším se, že se potkáme v redakci, mohlo by to být zajímavé, poučné a zábavné. Vstupenky koupíte na www.fmfocus.cz.
Podobné zprávy

Kauza Home Credit a Čína: Netransparentní kampaň vás vyjde draho

Krásný: Co se děje v GfK?

Sarvaš: Cenový a promo kulečník aneb šťouchy v praxi
