Nominace na nejlepší filmy roku 2018 vyhlásily v jeden den česká i americká filmová akademie. Zatímco ve Státech dominovaly s 10 nominacemi dva filmy - britský historický film Favoritka a španělsky mluvený (!) černobílý film produkovaný streamovací službou Netflix Roma, v Česku žebříček ovládl film Toman režírovaný a produkovaný Ondřejem Trojanem se 13 nominacemi v závěsu s filmy Hastrman a Všechno bude (po 10 nominacích). Černým koněm českých filmových cen se však může stát nenápadný, ale svým vyzněním silný snímek Jan Palach (8 nominací). Zatímco pro americkou televizi Netflix byla nominace na Oscara premiérou, Česká televize koprodukovala z 18 nominovaných filmů patnáct.

reklama
reklama

Na nominační tiskovce vedle představení nominovaných filmů v 15 soutěžních kategoriích dostali slovo i partneři Českého lva. Senior Brand Manager Karlovarských minerálních vod Martin Karas zdůraznil, že značka dlouhodobě spojená s udílením cen se i letos soustředí na ocenění nejlepšího studentského filmu a komunikačně o spojení Českého lva se značkou Magnesia dá vědět sérií spotů. Tváří Českého lva se v nich letos stane herečka Klára Melíšková.

Jak uvedl ředitel komunikace společnosti innogy Martin Chalupský, firma je partnerem Českých lvů pátým rokem, ovšem jako „Energie českého filmu“ působí už patnáct let, stejně dlouho ve Filmové nadaci finančně podporuje nové scénáře.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák se mezi filmaři pochválil, že jím vedená instituce loni podpořila 34 celovečerních snímků. „Podporujeme divácké, ale i umělecké filmy, i loni jsme pomohli vzniku několika debutů“.

Také letos budou kromě filmů oceněny také nejlepší televizní film nebo minisérie a nejlepší dramatický televizní seriál, jejich nominace bude oznámena až 25.února. Své počiny přihlásily Česká televize, TV Nova a TV Prima. Nikoliv tedy TV Seznam, jejíž seriál Lajna by nemusel být bez šancí.

Na otázku MaM, zda akademie neuvažuje o znovuzavedení samostatného vyhlášení televizních cen, odpověděl člen jejího prezídia Jan Mattlach: „Ke změně zatím nedojde. Je nám ale jasné, že televizní tvorba kvalitativně roste, autoři dnes nosí zajímavá témata právě do televizí a mě přijdou zajímavější scénáře televizních formátů než celovečerních filmů. Osobně si myslím, že vývoj směřuje ke znovuzavedení udílení TV cen, své profesní ceny by si zasloužili i tvůrci vytvářející TV formáty“. A k tomu dodal ředitel České televize: „Svět televize a filmu se sbližuje, jejich výrazové prostředky se od sebe neliší. Televize dává díky svým formátům, jako jsou minisérie, tvůrcům více kreativního prostoru. Taková Marta Issová by si za svůj herecký výkon v TV minisérii Dukla 61 profesní cenu zasloužila. A ocenění by si zasloužili i kreativní TV producenti. Televizní ceny by měly vzniknout. Záleží ovšem na všech televizích a na jejich domluvě s Akademií“.

Vyhlášení Oskarů proběhne v neděli 24. února v přímém přenosu televize ABC, České lvy filmaři obdrží o měsíc později, v sobotu 23. března, před kamerami České televize.

reklama