Největší internetové společnosti na světě se nelíbí, že by měla vydavatelům platit za používání úryvků ze zpráv. Donutit by ji k tomu mohla chystaná reforma autorských práv v Evropské unii. Viceprezident Googlu Richard Gingras sdělil britskému deníku Guardian, že by v takovém případě nejspíš odřízli evropské uživatele od služby Google News. Populární zpravodajský rozcestník shromažďuje odkazy na zprávy o aktuálním dění z různých serverů.

reklama
reklama

Pro Google by takové opatření nebylo nic nového. Už před čtyřmi lety zrušil službu Google News ve Španělsku, protože tamní vydavatelé úspěšně dosáhli zavedení nového zákona o placení za ukázky zpráv v různých rozcestnících. Opatření přezdívané „daň z odkazu“ má mezi evropskými mediálními domy vesměs kladný ohlas. Vydavatelé tvrdí, že Google využívá jejich produkci k vlastnímu byznysu, a proto by jim měl platit.

Google News je na druhou stranu pro mnoho internetových serverů důležitá služba. Přivádí čtenáře na weby a v některých případech může jít o podstatnou část náštěvníků. Google trvá na tom, že na rozcestníku nevydělává a pokud by kvůli němu měl platit poplatky, stane se pro něj služba přítěží, kterou raději vypne.

Evropskou směrnici o copyrightu podpořil v září Evropský parlament. Momentálně je v další fázi legislativního procesu a konečná podoba by měla vzniknout v průběhu ledna. Po schválení směrnice budou mít členské státy Evropské unie čas na to, aby ji začlenily do svých národních zákonů.

Google se proto nechystá svůj zpravodajský přehled vypnout hned, počká na finální podobu směrnice. Z jeho pohledu problematické pasáže by se ještě mohly změnit. „Neradi bychom, aby se v celé Evropě stalo to, co ve Španělsku,“ podotkl Gingras.

reklama