Jeden ze spolumajitelů prestižního francouzského deníku Le Monde, bankéř Matthieu Pigasse, se rozhodl prodat menšinový podíl ve svém holdingu. Kupcem je firma Czech Media Invest českého miliardáře Daniela Křetínského. Pigasse a Křetínský se dohodli před několika dny. První zprávy o chystané transakci se objevily minulý týden.

Czech Media Invest získá 49 procent ve společnosti Le Nouveau Monde, která je spolumajitelem Le Monde. Finančník Pigasse zaměstnance novin ujistil, že Křetínský nebude mít kontrolní podíl a jakékoliv změny proběhnou pouze po dohodě s redaktory a ostatními akcionáři.

reklama
reklama

Čtvrtinový podíl deníku drží samotná redakce, zbytek připadá soukromým subjektům včetně zmíněného holdingu Le Noveau Monde. Francouzský ministr kultury Franck Riester považuje vstup zahraničního investora do Le Monde za závažnou věc, které se chce věnovat.

Agentura ČTK citovala člena představenstva Czech Media Invest Daniela Častvaje, který znepokojené Francouze uklidňuje. „Především jsme jako investor z Evropské unie plně v souladu s ideálem EU a jejími pravidly, ctíme nezávislost médií. Jsme přesvědčeni, že po prvotním překvapení a po racionálním vyhodnocení situace a případném osobním jednání se jasně ukáže, že tato situace nepředstavuje pro Francii žádné riziko, ani žádnou nevýhodu,“ poznamenal.

Středolevicové noviny Le Monde patří k nejvlivnějším deníkům ve Francii. Vycházejí od roku 1944, vznikly na přání generála Charlese de Gaulla. Stávající vlastnické uspořádání vzniklo v roce 2010, kdy Le Monde hledal investory, kteří by ho pomohli finančně stabilizovat.

reklama