Čtyři roky poté, co prezident Miloš Zeman použil v živém vysílání Radiožurnálu několik vulgarismů, se situace zopakovala. Také při dnešním podvečerním rozhovoru na hlavní stanici Českého rozhlasu mluvil opakovaně sprostě. Z kontextu je zjevné, že to udělal úmyslně.

„My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že? Takže já jsem hrozně rád, že mohu provokovat,“ řekl prezident moderátorovi Janu Pokornému. Připomněl mu tak pořad Hovory z Lán, kde vulgárně přeložil název ruské skupiny a sáhl i k dalším sprostým výrazům. Celkem jich během třinácti minut zaznělo šest.

reklama
reklama

Vulgarismy v živém vysílání tehdy v konečném důsledku vedly ke zrušení pořadu. Na vysílací radu přišlo na 200 stížností, ta pak konstatovala porušení zákona. Problém řešila i „malá“ Rada Českého rozhlasu, podle té veřejnoprávní rádio porušilo svůj vlastní kodex. Tehdejší generální ředitel Peter Duhan kvůli tomu přišel o část odměn.

Při dnešním vysílání zazněl vulgarismus v souvislosti s udělováním státních vyznamenání. „Řeknu vám ještě jednu trojici (vyznamenaných). Je spojena tím, že všichni bojovali nebo bojují proti ekonomickým zmr...,“ oznámil prezident. Dodal, že doufá, že rozhlas tato slova vystřihne.

„To nejde vystřihnout, protože je to přímý přenos, pane prezidente. Posluchačům se za tento vulgarismus omlouvám,“ reagoval Jan Pokorný. Hlava státu sprostý výraz vzápětí zopakovala v řečnické otázce: „Koho mám na mysli ekonomickými zmr...?“ a moderátor prezidenta ihned požádal, ať vulgární slova nepoužívá.

Miloš Zeman vulgarismus zdůvodnil tím, že ho prý používá i jeden z poslanců za Českou pirátskou stranu a kromě toho mu přijde „naprosto výstižný“. Moderátorovy žádosti označil za „pubertální odpor vůči termínu, který považuji za adekvátní“.

Kauza Hovory z Lán v roce 2014

2. listopadu 2014 použil prezident při vysílání hodinového pořadu Hovory z Lán krátce za sebou sadu vulgárních výrazů. Vysvětloval to tím, že jen překládá název ruské kapely, případně že sprostě mluví i politik Karel Schwarzenberg.

19. listopadu 2014 vysílací rada konstatovala, že rozhlas tímto přímým přenosem porušil vysílací zákon, který nedovoluje vulgarismy v pořadech před 22. hodinou.

26. listopadu 2014 se Rada Českého rozhlasu usnesla o porušení Kodexu ČRo, podle kterého se má moderátor distancovat od osoby, jejíž projev překročí únosnou míru, a má jí odebrat slovo. Zdůraznila, že na další živé vysílání Hovorů z Lán by se vztahovalo další ustanovení kodexu, podle něhož není možné do přímého přenosu připustit osobu, která by se mohla chovat vulgárně. Rozhlas poté rozhodl, že se Hovory z Lán budou předtáčet, což Hrad odmítl. Tím pořad skončil.

25. března 2015 Rada Českého rozhlasu kvůli porušení kodexu v souvislosti s Hovory z Lán zkrátila odměnu generálnímu řediteli Peteru Duhanovi za druhé pololetí roku 2014.

reklama