Dlouholetá reportérka Lidových novin Petra Procházková oznámila odchod z redakce. „V Lidových novinách se právě teď dějí věci, se kterými nemohu souhlasit. Odmítám být sluhou Andreje Babiše a po 27 letech odcházím,“ uvedla na svém Facebooku.

K rozhodnutí ji dovedla situace kolem textu, který do redakce dodala asistentka premiéra Andreje Babiše. Autorka článku, údajná humanitární pracovnice Taťjana Horáková, v něm podporuje Babišův odmítavý postoj vůči přemístění padesáti syrských sirotků do Česka.

Lidové noviny text publikovaly na webu, po dvou hodinách ho ale stáhly. O identitě Taťjany Horákové totiž panují vážné pochyby – lékařku tohoto jména nikdo nezná, neexistuje žádná její fotografie a nepodařilo se dohledat žádné důkazy o působení její organizace.

reklama
reklama

„Byli jsme zcela jasně zneužiti panem premiérem k šíření toho, co se snaží prosazovat. A navíc to byl celé fake. Nemám záruku, že se to nebude v budoucnu opakovat,“ dodala Petra Procházková pro web Neovlivní.cz.

Podle České televize zvažují odchod kromě Procházkové i další redaktoři.

Šéfredaktor Lidových novin se za zveřejnění textu podepsaného Taťjanou Horákovou omluvil. „Chci kategoricky prohlásit, že práce novinářů v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz nebyla a nebude pod politickým vlivem,“ napsal ve svém vyjádření.

Před několika dny dal výpověď editor internetových Lidovek Vojtěch Gibiš. „Bylo to převážně krásných necelých 11 let v Lidovkách. Nastal však čas na nové výzvy. Po printu a webu si vyzkouším televizi,“ oznámil prostřednictvím Twitteru. Jeho novým působištěm bude TV Seznam.

reklama