Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odložila podnět na rozhlasový pořad “Ahoj! aneb Na počátku byla voda”, který podle kritiků mohl ohrozit děti a mládež. Jeho repríza totiž běžela dopoledne a ve dvouhodinovém pásmu zazněla v rámci několikaminutové literární ukázky věta o “penisu, který drze trčel nad koulemi jako vykřičník”.

Zatímco “malá” Rada Českého rozhlasu otevřela téma na dvou zasedáních a někteří její členové neváhali označit pořad za “porno” a “drsné maso”, podle “velké” vysílací rady se nestalo nic zvláštního.

reklama
reklama

“Je to věc rozhlasové dramaturgie. Neshledali jsme žádné porušení zákona,” prohlásila členka vysílací rady Jana Kasalová. Předseda vysílací rady Ivan Krejčí věc označil za marginálii, regulátor řeší vážnější věci.

K tématu se Krejčí i Kasalová vyjadřovali při zasedání mediálního výboru sněmovny, ke kterému se podněty k pořadu na kulturní stanici Vltava dostaly také. Poslanci kauzu vesměs komentovali tak, že nechápou, co by s takovou věcí měli dělat. “To člověk nevymyslí… Co k tomu máme říct? Každý normální člověk se takovou kravinou nebude zabývat,” poznamenal Zbyněk Stanjura z ODS.

Jediným orgánem, který měl s odvysíláním zmíněné ukázky v dopoledním pořadu problém, tak zůstává Rada Českého rozhlasu. Na svém srpnovém zasedání nakonec doporučila rozhlasu, aby se v době od 6 do 22 hodin “vyvaroval nevhodných vulgarit”.

Poslanci z mediálního výboru se však zajímají o kandidaturu ředitele brněnského rozhlasu Jaromíra Ostrého v senátních volbách. Rozhlasový manažer se o místo v horní komoře parlamentu uchází za hnutí ANO. Prohlásil, že pokud neuspěje, chce se na ředitelský post vrátit. “To je jednosměrka,” varoval poslanec Stanjura.

Mediální výbor si kvůli tomu pravděpodobně pozve zástupce rozhlasu na své příští zasedání. Předsedkyně Rady Českého rozhlasu Hana Dohnálková poslancům sdělila, že radní se budou věcí zabývat na svém zasedání v září. Podotkla, že pokud by jí byl Ostrý navržen do funkce ředitele Českého rozhlasu Brno, neznamená to, že ho rada schválí.

reklama