Poradenská společnost Deloitte zveřejnila studii o zábavním průmyslu v Česku. Filmová produkce, která zahrnuje i natáčení reklam, podle ní představuje více než jedno procento české ekonomiky. Přímo a nepřímo generuje tržby přesahující 104 miliard korun.

Většinu filmové produkce tvoří natáčení zahraničních filmů (55 procent), následují reklamy (31 procent) a natáčení tuzemských filmů (14 procent).

„Přímé tržby filmového průmyslu v České republice dosahují 54 miliard korun. To ale není vše. Filmaři potřebují řadu služeb a věcí, hlavně techniku, jídlo, musí se přepravovat z místa na místo. V ostatních odvětvích tak pomohou vytvořit produkci za dalších 50 miliard korun,“ upřesňuje hlavní ekonom Deloitte David Marek.

reklama
reklama

Filmová a televizní produkce zaměstnává dle analýzy Deloitte přímo přes 12 tisíc lidí. V odvětvích na něj navázaných vytváří dalších 20 tisíc míst. Do veřejných rozpočtů pak odvádí celkem 19 miliard korun.

Navzdory vysokým číslům představuje filmová produkce jen pětinu tuzemského kulturního průmyslu. Dvojnásobný podíl (41 procent) na něm mají knihy a tisk. Videohry jako relativně mladé odvětví se na tvorbě zábavy v Česku podílí čtyřmi až pěti procenty.

reklama