Skupina investorů blízká Nadačnímu fondu nezávislé žurnalistiky se rozhodla vložit peníze do projektu nového českého digitálního a tištěného deníku. Vycházet začne na podzim. Šéfredaktorem bude Pavel Tomášek, který dříve vedl zpravodajský server Aktuálně.cz.

Inspirací pro noviny, které zatím nemají jméno, je slovenský Denník N. „Na základě našich zkušeností ze Slovenska pomáháme definovat podobu vznikajícího média z hlediska obsahu, obchodního modelu i podoby redakce,“ vysvětlil ředitel slovenského vydavatelství N Press Lukáš Fila.

reklama
reklama

Slovenský vydavatel poskytne novému českému deníku i redakční systém a předplatitelské rozhraní. „Denník N bude spolumajitelem českého média a bude mít zastoupení v jeho orgánech,“ dodal Fila.

Hlavními investory jsou manželé Silke a Jaroslav Horákovi, jimž patří největší české nakladatelství Albatros Media. Společně s nimi projekt podpoří podnikatelé a filantropové Martin Vohánka a Libor Winkler.

Redakční tým teprve vzniká. V čele firmy bude stát Ján Simkanič, který po 18 letech opustil vydavatelství Internet Info. Podle něj už je kromě šéfredaktora Pavla Tomáška domluveno personální obsazení čtvrtiny redakce. Připravovat bude digitální i papírovou podobu novin, hlavní důraz je ale na placený přístup k článkům na internetu.

„Denník N se dokázal díky obrovské podpoře veřejnosti během tří let postavit na vlastní nohy a v dnešní době má už téměř 30 tisíc předplatitelů. Jeho systém digitálního předplatného patří k nejpropracovanějším na světě, a má proto všechny předpoklady uspět i v České republice,“ sdělili autoři projektu v prohlášení na webu Denníku N.

Slovenská i česká redakce by měly vzájemně spolupracovat. Česká verze převezme některé osvědčené koncepty - mezi nimi rychlý servis Minuta po minutě, který běžné denní zpravodajství shrnuje do několika vět. Cílem je, aby redaktoři psali delší a kvalitnější články místo toho, aby věnovali energii a čas na zpracování „polozpráv“.

„Český veřejný prostor je v takovém stavu, že je žádoucí na něj zareagovat něčím, co se vrací k původní novinařině. K modelu, který je závislý na čtenářích a nezávislý na oligarchických skupinách,“ uvedl Simkanič.

Nový deník má být novinářskou odpovědí na vývoj státu v posledních dvou třech letech. Má bránit demokratické hodnoty a právní stát. „Nevznikáme proti někomu, nevznikáme kvůli tomu, že ve veřejném prostoru působí někdo konkrétní. Nový deník má být dlouhodobý a jeho příběh pozitivní,“ ujišťuje zároveň Simkanič.

„Půjde o ideologicky nepředpojatou platformu přinášející ověřené informace a souvislosti nezbytné pro otevřenou diskusi, kritické myšlení a odpovědné občanské rozhodování,“ uzavírají autoři projektu.

reklama