Na konferenci Digimedia 2018, která proběhne 6. června v České televizi, bude jedním z hlavních diskusních témat přechod na DVB-T2. Očekává se, jak se k tématu vysloví generální ředitel FTV Prima Marek Singer a technický ředitel Novy Josef Uher. Obě největší komerční televize souběžně vysílají v DVB-T a DVB-T2, ale jaká bude jejich komerční strategie ve finálních sítích DVB-T2, zatím není jasné. Ve vzduchu visí i jejich zpoplatnění.

Nova i Prima se odmítaly zapojit do pozemního vysílání v HD kvalitě, které je hlavní přidanou hodnotou sítě DVB-T2. Česká televize už od března vysílá v DVB-T2 všech šest svých programů v rozlišení Full HD. Komerční televize zatím váhají kvůli distribučním smlouvám s poskytovateli satelitní, kabelové a IP televize. Pro ně jsou programy Novy a Primy v HD kvalitě exkluzivním obsahem, za nějž televizím platí. Jednou z variant je, že by Nova s Primou uvolnily pro DVB-T2 svoje hlavní kanály v HD kvalitě a tematické stanice by nabízely ve standardním rozlišení obrazu.

 

reklama
reklama

V Rakousku a Německu se za HD platí

Napovědět by mohlo vystoupení výkonného ředitele rakouské společnosti IP Austria Waltera Zinggla. V Rakousku se vysílatelé dohodli na zakódování vysílání v HD verzi. Volně přístupné jsou pouze SD verze vybraných stanic s nižším datovým tokem, určené hlavně pro příjem na mobilních zařízeních. Zakódované HD programy mohou přijímat pouze ti, kdo platí koncesionářské poplatky veřejnoprávní ORF. Registrovaný poplatník může přijímat programy ve dvou balíčcích. První je bezplatný a obsahuje všechny programy ORF v HD a k tomu pět soukromých stanic, rovněž v HD kvalitě. Kompletní programová nabídka simpliTV včetně oblíbených německých programů v SD i HD je k dispozici za měsíční poplatek 10 euro.

V Německu jsou v DVB-T2 zpoplatněny prakticky všechny komerční televize, zahrnuté v nabídce freenet TV. Za dvacet programů se platí 5,75 euro měsíčně a k jejich příjmu je potřeba set-top-box spárovaný s dekódovací kartou. Dalších 20 veřejnoprávních stanic v HD kvalitě je k dispozici volně a divák ani nemusí prokazovat platbu koncesionářského poplatku. Můžeme je sledovat i v ČR.

Bude mít ČT dost peněz?

Česká televize má trochu jiný problém a ten se nazývá finance. Ředitel ČT Petr Dvořák chce upozornit na to, že pokud vláda v demisi prohlasuje novelu zákona o daních a opravdu zruší vratky za DPH pro Českou televizi a rozhlas, bude problém druhou televizní digitalizaci ufinancovat. Veřejnoprávní televize pomýšlela na provozování druhého celoplošného multiplexu DVB-T2, v němž by odpojovala až sedm regionálních zpravodajských pořadů a zbytek kapacity by nabídla dalším regionálním televizím. Jenže nový multiplex by museli odsouhlasit zákonodárci v rámci změny zákona o ČT. A kromě toho by ČT na provoz druhého multiplexu potřebovala peníze, které – pokud projde daňová novela – nejspíš nepřijdou.

Na konferenci Digimedia 2018 budou přítomni zástupci operátorů všech tří přechodových sítí DVB-T2, tj. Českých radiokomunikací, ČT a Digital Broadcasting. Nebudou chybět představitelé mobilních operátorů a rozhlasového vysílání včetně Českého rozhlasu, který má kvůli vratce za DPH stejný problém s financováním digitalizace jako ČT. Podrobný program a další informace o konferenci Digimedia 2018 jsou k dispozici na webu www.acra-mk.cz.

reklama