Ve Spojených státech amerických právě letí obrázkové knihy o králících. Vlastně o jednom. O „vrchním“ králíkovi USA Marlonu Bundovi, který patří rodině tamního viceprezidenta Mika Pence.

Domácí mazlíček má dokonce svůj instagramový účet a upíná příjemnou pozornost veřejnosti na Pencovu rodinu.

Mom, what’s a New York Times Bestseller List? 🤔 All I know is we’re on it!! 😱 And that’s pretty cool!! #linkinstory

reklama
reklama

Příspěvek sdílený Marlon Bundo (Pence) (@marlonbundo),

Nejspíš i proto Pencova dcera Charlotte napsala o králíkovi dětskou knihu s názvem Jeden den Marlona Bunda v domácnosti viceprezidenta. Její matka Karen ji doplnila ilustracemi.

Knížka dětem přibližuje, co obnáší práce viceprezidenta Spojených států. Výtěžek z knihy má být pak věnován neziskové organizaci A21 Campaign, která bojuje proti obchodu s lidmi, a umělecko-terapeutickému programu pro děti s rakovinou Tracy's Kid.

Den před uvedením knížky na trh se jí věnoval komik John Oliver. Ve své show Last Week Tonight, kde každý týden rozebírá aktuální dění v USA i ve světě, kritizoval zejména to, že kniha o Marlonu Bundovi bude propagována i v rámci nadace Focus on Family.

Organizace pořádá konference o „prevenci homosexuality“. Podle svého zakladatele Jamese Dobsona, který je i přítelem Mika Pence, má nadace „podporovat pravdu o tom, že se homosexualita dá léčit“.

V reakci na to Oliver oznámil, že i jeho tým napsal dětskou obrázkovou knížku o Marlonu Bundovi. I tato kniha má název Jeden den v životě Marlona Bunda, ovšem viceprezidentova králíka vykresluje jako gaye.

Oliverům tým svou knihu pustil do prodeje prostřednictvím Amazonu a na stránkách BetterBundoBook.com.

John Oliver ve své show Co týden vzal rozebíral viceprezidenta USA Mika Pence

Knižní parodie, kterou napsala scenáristka a Oliverova spolupracovnice Jill Twissová, vypráví o tom, jak se Pencův králík zamiluje do samečka Wesleyho. Je věnována „každému králíčkovi, který se kdy cítil jinak“.

Výtěžek z prodeje Oliverovy knížky má jít společnosti AIDS United a charitativnímu projektu Trevor, který pomáhá komunitě LGBT v boji proti diskriminaci a snaží se bránit sebevraždám dospívajících.

Během dvou dnů se prodalo na Amazonu 180 tisíc kopií satirické verze knížky a na několik dní se dostala na první místo mezi bestsellery webu. Vydavatel uvedl, že náklad dosáhl 400 tisíc kusů. Původní knížka má náklad 100 tisíc výtisků.

Pencova dcera Charlotte na parodii zareagovala v ranním pořadu stanice Fox. „Myslím, že imitace je určitým způsobem nejupřímnější formou lichotky," řekla. A ve vší vážnosti – jeho kniha přispívá na charitativní organizace, které můžeme všichni podpořit... Myslím, že je to skvělé,“ dodala. Oliverovu knížku si prý sama zakoupila.

Na instagramovém účtu Marlona Bunda se objevila i králíkova fotka s motýlkem, který nosí jeho kreslená podoba v Oliverově verzi knihy.

Oliverově týmu pogratuloval i vydavatel původní knihy. „Kudos Oliverovi a jeho vydavatelství Chronicle k úspěchu, ze kterého se těší. To ale neznamená, že jsme méně nadšení z toho, jak se vede naší knize,“ řekla Marji Rossová, prezidentka vydavatelství Regnery.

reklama