Ústavní soud dal za pravdu vydavatelství Mladá fronta ve sporu s Policií České republiky. Zrušil pokutu ve výši 50 tisíc korun, kterou policie vydavatelství udělila za neuposlechnutí výzvy ke stažení článku na webu Euro.cz o zahájení trestního stíhání miliardáře Petra Sisáka z ledna roku 2016.

Policie žádala zároveň informace o lidech, kteří web spravují.

Vydavatelství bylo vyzváno k poskytnutí kontaktních údajů na tyto osoby, což odmítlo, stejně jako odmítlo stáhnout inkriminovaný článek. Policie pak za toto odmítnutí uložila vydavatelství pokutu ve výši 50 000 Kč,“ vysvětluje Filip Kábrt z advokátní kanceláře Sokol & Brož & Novák.

reklama
reklama

Mladá fronta se proti postupu ohradila u soudu s tím, že jí bylo upřeno právo na spravedlivý proces a zároveň namítla, že výzva byla vydána na základě neexistující povinnosti.

Spor nejdřív posuzoval Vrchní soud, který policejní postup označil za oprávněný. Ústavní soud nicméně minulý týden rozhodl, že pro vymáhání povinnosti a uložení pokuty chyběla opora v zákoně. Zákaz zveřejňování podobných informací třetími osobami zákon neupravuje.

Redakce totiž dokument nezískala od policie, což by bylo možné pak řešit podle trestního řádu, ale z jiného, neupřesněného zdroje.

Ústavní soudci nicméně připustili, že zpřístupnění plného znění usnesení o zahájení trestního stíhání může vést k maření trestního řízení. Existuje například riziko ovlivnění svědeckých výpovědí.

reklama