Mediální výbor sněmovny shromáždil přihlášky zájemců o volná místa v Radě České televize a v Radě Českého rozhlasu. V patnáctičlenné televizní radě je momentálně volné jedno místo po rezignaci Richarda Hindlse, v rozhlasové radě jsou dvě neobsazené pozice z celkových devíti.

Nejvíc zájemců je o členství v Radě Českého rozhlasu, přihlášek dorazilo podle serveru Česká média celkem sedmnáct. Na veřejnoprávní rádio by chtěl dohlížet třeba jeho bývalý generální ředitel Richard Medek, který instituci krátce vedl na přelomu let 2009 a 2010. Na seznamu jmen jsou i další rozhlasoví manažeři, třeba bývalý provozní náměstek Oldřich Šesták nebo dlouholetý šéf vysílání do zahraničí Miroslav Krupička.

reklama
reklama

Do rady se také hlásí mediální analytici Jan Jirák a Jan Křeček nebo bývalý předseda dozorčí komise Rady Českého rozhlasu Jaroslav Růžička.

V televizní radě by chtěli usednout třeba bývalý novinář Tomáš Němeček, předseda Syndikátu novinářů Adam Černý, bývalý děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík nebo bývalý radní České televize Michal Jankovec.

Mediální výbor by se měl sejít pravděpodobně ve čtvrtek 15. března, kdy nejspíš proběhnou i veřejná slyšení kandidátů. Standardně bývá na jejich vystoupení vyčleněno pět minut, dalších zhruba deset minut mohou poslanci klást doplňující dotazy. Hlasováním se pak seznam kandidátů zúží na trojnásobek volných míst v každé radě (tedy na tři v případě Rady ČT, na šest v případě Rady ČRo). O nových radních svým hlasováním na základě tohoto zúženého seznamu rozhodne sněmovna.

Kandidáti do Rady ČRo
Arenberger Petr
Havlíková Lenka
Jirák Jan
Kartušáková Eva
Kolář Jan
Krupička Miroslav
Křeček Jan
Mahdal Zdeněk
Medek Richard
Nečas Vlastimil
Růžička Jaroslav
Stanzel Jan
Šesták Oldřich
Trojan Milan
Vágner Oldřich
Vymětal Mikuláš
Wittlichová Lucie

Kandidáti do Rady ČT
Černý Adam
Jankovec Michal
Končelík Jakub
Němeček Tomáš
Smolíková Marta
Strachota Karel
Svačina Jan
Venclík Vlastimil

reklama