Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se dnes omluvil za svá slova o „účelových“ a „načasovaných“ reportážích Janka Kroupy, v nichž se novinář věnoval údajně neoprávněnému hospodaření Agrofertu na 1700 hektarech pozemků.

„Neměl jsem k dispozici všechny relevantní informace, které později mé podezření o účelovosti vyvrátily, čemuž jsem osobně rád,“ uvedl Zavoral ve společném prohlášení s ředitelem zpravodajství  Janem Pokorným. „Za výroky o účelovosti jsem se zároveň omluvil v rozhovoru pro DVTV zveřejněném 2. 2. 2018, což bych rád udělal i dnes; beru tak tyto výroky zpět,“ napsal.

reklama
reklama

Generální ředitel zároveň podotkl, že z titulu své funkce je odpovědný za všechno, co se v rozhlase děje, takže práci svých podřízených bude hodnotit i dál. „Zaměstnanců rozhlasu jsem se v minulosti mnohokrát zastal a zastávat budu – vždy, když jejich práce bude kvalitní a dobře odvedená. Pokud bych zavíral oči nad chybami a nedostatky, jen bych tím podkopával důvěru veřejnosti v to, že Český rozhlas pracuje objektivně,“ dodal Zavoral.

„Stojím si stále za tím, že práce našich reportérů byla dobrá, v rámci Kodexu a všech standardů kvalitní rozhlasové žurnalistiky. Respektuji však právo generálního ředitele vyjadřovat se kriticky k práci svých podřízených,“ míní ředitel zpravodajství Jan Pokorný.

S generálním ředitelem by chtěl probrat vhodnou formu diskuse o práci redaktorů. Volbu slov a styl komunikace Reného Zavorala kritizovali zaměstnanci zpravodajských stanic i jejich kolegové z dalších úseků.

„Pokud budeme bojovat mezi sebou, budeme tím jen nahrávat těm, kteří zpochybňují existenci veřejnoprávních médií a jejich význam,“ uzavřel Pokorný.

Ke kauze reportáží Janka Kroupy se má ještě na začátku března vrátit Etická komise ČRo.

reklama