V pondělí 8. ledna se poprvé sešel nově vznikající orgán veřejnoprávní České televize. Takzvaná Divácká rada si klade za cíl posílit zpětnou vazbu s veřejností, diskutovat o pořadech a programových plánech a vyhodnocovat úspěšnost plnění veřejné služby.

Návrh nového poradního orgánu byl součástí kandidátského projektu, se kterým generální ředitel Petr Dvořák  loni obhájil svůj post. Inspiraci údajně čerpal z Německa, Rakouska a Velké Británie, kde podobné instituce fungují.

reklama
reklama

Pozvánku na úvodní setkání Divácké rady obdrželo 60 zástupců institucí, sdružení a spolků. Mezi nimi i kardinál Dominik Duka, ředitel České filharmonie David Mareček, ředitel Transparency International David Ondráčka, prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová nebo ředitel Národního divadla Jan Burian.

Chtěli bychom s nimi diskutovat, jak se má veřejná služba České televize dál rozvíjet… Jestli případné rozšiřování služby, kterou ČT poskytuje svým divákům, jde směrem, který vytváří novou přidanou hodnotu, novou veřejnou službu, kterou naši diváci očekávají,“ uvedl Dvořák. 

Nová rada by se měla scházet dvakrát ročně. Na zasedáních se budou podle informací ČT vyhodnocovat podněty členů svých členů a dotazníků televize. 

Po každém zasedání vznikne zápis, který bude obsahovat jak témata, která bude Divácká rada probírat, tak i jednotlivá opatření, která by měla Česká televize přijímat,“ dodal generální ředitel. 

Na pondělním zasedání byly představeny principy fungování Divácké rady, která bude oficiálně ustavena po přijetí stanov. K první oficiální schůzi dojde 16. dubna 2018.

reklama