Český rozhlas (ČRo) v příštím roce omezí počet zahraničních zpravodajů, když zruší post zpravodaje v Polsku. Plánuje také výměnu na místech zpravodajů v Rusku a na Blízkém východě. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel René Zavoral.

Rozhlas má deset zahraničních zpravodajů, náklady na ně se ročně pohybují řádově v milionech korun.

V Polsku zpravodaj Viktor Daněk skončí v polovině příštího roku. Aktuální události bude nově veřejnoprávní rozhlas pokrývat prostřednictvím buď slovenského zpravodaje, nebo redaktora zahraniční redakce z ČR.

reklama
reklama

V Rusku ukončí dlouholeté působení zpravodaj Martin Dorazín, z Káhiry se vrátí blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček. Jejich nástupce zatím vedení rozhlasu interně vybírá, definitivní rozhodnutí nepadlo. Nový zpravodaj pro Blízký východ by se nově mohl přestěhovat z Egypta do Izraele, kde by byl blíže dění v regionu.

Vedení rozhlasu rovněž čeká obsazení šéfredaktorských postů stanic Dvojka a Junior. Z Dvojky, která se v poslední době potýká s poklesem poslechovosti, v říjnu odešel na vlastní žádost šéfredaktor Martin Groman, Junior přišla o Petra Zettnera, který zemřel.

"U stanice Junior se rozhlížím po vhodných adeptech jak zevnitř ČRo, tak i mimo rozhlas mezi lidmi, kteří se zabývají tvorbou pro děti. U Dvojky si chci nejprve sednout s tvůrci a nastavit nové směřování stanice, které by zastavilo pokles posluchačů. Teprve potom začnu hledat šéfredaktora," uvedl Zavoral.

reklama