Předsedovi Strany přímé demokracie Tomiu Okamurovi se nelíbily otázky, které mu kladla redaktorka Českého rozhlasu Marie Bastlová. Přímo v pondělním vysílání pořadu 20 minut Radiožurnálu oznámil, že bude požadovat zestátnění Českého rozhlasu a České televize.

Okamura tím reagoval na dotaz o hospodaření své předchozí strany Úsvit přímé demokracie. „Jestli někdo má problémy s hospodařením, tak je to Český rozhlas a Česká televize. A my to chceme změnit. To znamená, že chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to, a aby byl jasný dohled Nejvyššího kontrolního úřadu nad vaším hospodařením,“ řekl politik.

reklama
reklama

Zdůraznil, že ho kvůli Úsvitu prošetřovala policie a podle Okamury řekla, že se „neobohatil ani o halíř“. Naopak jako příklad údajně neprůhledného hospodaření Českého rozhlasu uvedl, že ho veřejnoprávní médium před volbami vyobrazilo mimo jiné v kreslené karikatuře.

Tady je to totálně netransparentní. Například Český rozhlas Plus vytvářel z veřejných peněz kreslenou karikaturu, kde mě zesměšňoval před volbami. Kdo mu na to dal peníze? Koncesionáři. Kdo jim to v Českém rozhlasu Plus dovolil?“ argumentoval Okamura. „Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, tak se na Českou televizi a Český rozhlas zaměříme,“ dodal.

Rozhlas: Okamura ohrožuje principy demokracie

Na Okamurova slova reagoval prohlášením generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Hospodaření Českého rozhlasu bylo, je a bude vždy zcela transparentní. Úvahy o zestátnění médií veřejné služby by pak znamenaly pošlapání demokratického zřízení v naší zemi,“ napsal na svém facebookovém profilu.

„Český rozhlas nemá žádné problémy s hospodařením, naopak hospodaří zcela transparentně a naplňuje beze zbytku všechna ustanovení, která mu ukládají příslušné zákony včetně zákona o veřejných zakázkách či registru smluv. Jeho zprávy o hospodaření pak byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou. Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ. Naopak tento postup uvítá,“ podotkl Zavoral.

Okamurova tvrzení podle něj ohrožují demokratické principy, na nichž byla vybudována Česká republika. „Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti,“ varoval ředitel.

Český rozhlas ani Česká televize nejsou financovány ze státního rozpočtu. Jejich příjem tvoří zhruba z 90 procent měsíční poplatky od veřejnosti, zbytek jsou výnosy z limitované obchodní činnosti (prodej reklamního času, pronájem studií, prodej práv a podobně). Dozor nad jejich činností vykonávají Rada Českého rozhlasu a Rada České televize. Nezodpovídají se vládě, ale poslanecké sněmovně jako celku, která schvaluje zprávy o hospodaření a činnosti.

Strana přímé demokracie chce poplatky zrušit a ve svém programu navrhuje financovat obě média dotací ze státního rozpočtu. Zrušení poplatků avizuje v programu také Česká pirátská strana, která by v obou médiích chtěla zvýšit příjem z reklamy a poplatky jako takové nahradit pevným podílem na výběru DPH.

reklama