Mediální dům Economia oznámil, že pražské Vrchní státní zastupitelství přikázalo smazat článek serveru Aktuálně.cz o pozadí dotačního skandálu ve fotbale.

Podle státních zástupců prý informace obsažené v textu „Pelta na ministerstvu protlačil i dotaci pro Spartu“ závažným způsobem zasahují do průběhu trestního řízení.

reklama
reklama

Economia dostala od žalobců na splnění výzvy dvě hodiny. Text podle příkazu měl být smazán do 13:24 hodin, pokud by se tak nestalo, hrozilo státní zastupitelství finančními sankcemi.

Vydavatelství původní obsah dočasně znepřístupnilo a čtenáře informuje o pokynu státního zastupitelství.

„S příkazem Vrchního státního zastupitelství zásadně nesouhlasíme. Economia má vážnou pochybnost o tom, že by státní zastupitelství mělo právo stažení textu publikovaného nezávislým médiem požadovat. Navíc s argumentem, že existence textu ohrožuje vyšetřování, a proto je třeba ho odstranit,“ uvedl ředitel redakcí a člen představenstva Economie Vladimír Piskáček.

„Text přitom už ve veřejném prostoru existuje, a jeho odstraněním se tedy nic faktického nezmění. Protože však chceme postupovat v souladu se zákonem, zadali jsme právní posudek, který na otázku oprávněnosti návrhu Vrchního státního zastupitelství odpoví. Posudek bude hotov v nejbližší době a Economia se podle něj bude řídit,“ dodal Piskáček.

Reportér Luděk Mádl, který pozadí dotačního skandálu popisuje, patří podle ředitele redakcí k nejlepším žurnalistům v Economii a jeho texty jdou vždy po meritu věci. „Výzva státního zastupitelství ho od jeho práce neodradí a případ bude sledovat dál,“ uzavřel Piskáček.


 

Aktualizace 21:18 - přidali jsme odkaz na text výzvy od Vrchního státního zastupitelství.

reklama