Politici z hnutí ANO dnes představili novinářům změny, které navrhují v zákonech o České televizi a Českém rozhlase. Členy jejich mediálních rad by už nevolila sněmovna, ale různé společenské organizace. Za dozor nad veřejnoprávními médii by nebyla žádná odměna. Na hospodaření by pak dohlédly nové správní rady.

„Osvojili jsme si návrh, se kterým přišly významné nezávislé osobnosti naší veřejné scény,“ řekl ve sněmovně novinářům předseda mediálního výboru Martin Komárek. Na tiskové konferenci ho kromě stranického kolegy Jiřího Zlatušky doprovázeli například právnička Hana Marvanová, šéf Herecké asociace Jiří Hromada, zástupce filmařů Martin Vadas nebo zástupkyně Svazu měst a obcí.

reklama
reklama

 

„Přinášíme něco, co tahle země potřebuje: totální odpolitizování veřejnoprávních médií. Pokud projde, bere tato novela rady z rukou politiků,“ tvrdí Komárek. „Ve sněmovně se vyvinula nežádoucí praxe obsazování mediálních rad podle politického klíče,“ doplnila ho Marvanová.

Podle stávajícího zákona vybírají členy rozhlasové rady i televizní rady poslanci z návrhů různých spolků a obecně prospěšných organizací. Autoři novely kritizují dosavadní model jako formální, do rad se podle nich stejně dostávají skrytí političtí nominanti, zatímco kandidáti občanské společnosti často neuspějí.

„Už několikrát jsme nominovali kandidáty, třeba Petra Oslzlého nebo Miloše Rejchrta, ale neprošli,“ uvedl zkušenost Herecké asociace Jiří Hromada. Odmítl, že si umělci chtějí dohlížením na veřejnoprávní média zachovat práci. „Zachovat tvorbu ve veřejnoprávních institucích je velmi těžké, nejde nám o kšeft, ale o zachování tvorby,“ podotkl Hromada.

Zástupce platformy Svobodu médiím David Smoljak dodal, že není úmyslem média veřejné služby ovládnout, ale zamezit tomu, „aby byla neustále pod kuratelou moci“.

„Neumím odpovědět, jestli máme dostatek hlasů na prosazení zákona,“ poznamenal Komárek. „Zástupci velké většiny parlamentních stran se ale k tomu návrhu připojili a budeme se snažit přesvědčit kluby, ze ten návrh je dobrý.“ Na závěr vtipkoval, že hnutí ANO sice vyhraje příští volby, ale stejně se dobrovolně vzdává vlivu na veřejnoprávní média.

Vzhledem k obvyklým legislativním lhůtám se bude zákon projednávat jen několik měsíců před volbami do sněmovny. Momentálně se čeká na stanovisko vlády.

Návrh zákona se inspiroval bavorským modelem veřejnoprávních rad. Své zástupce by do mediálních rad posílalo 22 vybraných organizací a po jednom nominantovi by měla i každá politická strana nebo hnutí ve sněmovně. „V radách mají být zastoupeny nejrůznější názorové proudy, včetně politických,“ uvádí platforma Svoboda médiím, která s novelou za poslanci přišla.

Podle předkladatelů budou televizi i rozhlas nadále řídit generální ředitelé. „Správní rada je zřízena s cílem kontrolovat ČT a ČRo, nikoli řídit,“ podotýká Svoboda médiím. Schvalovat bude jen rozhodnutí se zásadním dopadem na hospodaření instituce.

Kdo bude posílat radní do Rady ČT a do Rady ČRo:

Akademie věd České republiky
Asociace profesionálních divadel České republiky
Asociace producentů v audiovizi, z. s.
Asociace režisérů a scénáristů - ARAS
Česká biskupská konference
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, z. s.
Česká rada dětí a mládeže
Česká unie sportu, z. s.
Českomoravská konfederace odborových svazů
Český filmový a televizní svaz - FITES z. s.
Český helsinský výbor
Ekumenická rada církví v České republice
Federace židovských obcí v České republice
Herecká asociace
Hospodářská komora České republiky
Česká konference rektorů
Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky, z. s.
České centrum Mezinárodního PEN klubu
Svaz měst a obcí České republiky
Syndikát novinářů České republiky, z. s.
UNIE – odborový svaz orchestrálních hudebníků ČR
Asociace ekologických organizací Zelený kruh“. 
reklama