Průměrná sledovanost mimo domov dosáhla u zápasů českého týmu ve skupině 29 % z celkové sledovanosti všech českých zápasů. Čísla jsou v podstatě shodná se sledovaností mimo domov z nedávného hokejového šampionátu, kde průměrná sledovanost českých zápasů ve skupině mimo domov činila 28 %. 

reklama
reklama

S góly sledovanost stoupá
Nadstandardní byl zápas s Chorvaty, kde se sledovanost mimo domov vyšplhala až na 37 %. Právě na něm se ukazuje, že tuto sledovanost ovlivňuje řada faktorů – například nejen hrací časy, ale i den přenosu.

Zatímco zápas se Španělskem proběhl v pondělní odpoledne, kdy sice část diváků mohla sledovat utkání mimo domov především v práci, utkání s chorvatským týmem zahajovalo v podvečerních hodinách v pátek, kdy velká část fotbalových fanoušků pravděpodobně využila předvíkendového večera k návštěvě restaurací a veřejných projekcí.

Výstupy z měření adMeter ukazují i řadu dalších zajímavých vhledů. Příkladem je možnost sledovat, jak se proměny v náladách a emocích televizních fanoušků způsobené aktuálním děním v zápase odrážejí ve sledovanosti. U zápasu s Chorvatskem si můžeme všimnout, jak dotažení původně nepříznivého skóre českým týmem zvyšuje jak celkovou sledovanost, tak především tu mimo domov. Vývoj sledovanosti zápasu s Tureckem přitom odráží postupnou skepsi diváků vyplývající ze vstřeleného gólu Turky před závěrem první půle, což se projevuje především poklesem sledovanosti mimo domov v druhé půli hracího času.

graf

Podobně jako v jiných výstupech analýz sledovanosti mimo domov ze sportovních akcí, i při zápasech na EURU 2016 je patrná nižší přelaďovanost v přestávkách zápasů, kdy návštěvníci restaurací a veřejných projekcí nemají kontrolu nad sledovaným programem, jako je tomu v jejich domácnostech.

Pohled na další zápasy EURA už bez české účasti demonstruje většinou již nižší podíly sledovanosti mimo domov ve srovnání s průměrem za zápasy v naší skupině (výjimku tvoří jen utkání Wales – Severní Irsko a Německo – Itálie).
Čísla zároveň ukazují, že české zápasy na EURU 2016 nepatřily k těm, kde by se významněji prosadila internetová sledovanost nebo poslech v rozhlase. Jejich rating se pohybuje ve zlomcích, maximálně kolem 1–2 %.

Autor je analytik a marketingový ředitel projektu adMeter ve společnosti Median.

reklama