Když to nedostaneme, tak si počkáme
Nedávno jste se vrátil z Cannes? Co tam bylo nového pro televize?
Tam to funguje trochu jinak. Spíše než hledání trendů v Cannes podepisujete kontrakty, které máte již dopředu domluvené. Takže spíše je to o večeřích, šampaňském, oficialitách a také reklamních předmětech od vašich partnerů. Nové trendy najdete spíš na L. A. Screening, kde vám ukazují, co bude v amerických seriálech, nebo v Lucernu, kde lze najít novinky v oblasti televizní zábavy.
Takže v Cannes nebylo nic, co by stálo za pozornost?
Sbližování médií. Pokud se tam něco ukázalo, tak to bylo přiblížení televize a internetu.
Tedy věci, které vy také slibujete dlouho.
Naší snahou samozřejmě je už nyní přenést náš úspěšný produkt – TV Nova – i na internet. Ale skladba uživatelů na síti je jiná, a navíc se potýkáme s tím samým s čím naši konkurenti na televizním trhu. Stejně jako v televizi lidi začínají tím, že na dálkovém ovladači zmáčknou trojku – Novu, tak na internetu lidi začínají tím, že naťukají Seznam.
Takže zatím na to jdete spíše opatrně.
My jsme již hodně udělali, ale je jasné, že budeme chtít doplnit stávající podobu našeho internetu o chaty, diskusní fóra, a chceme vůbec více pracovat s různými komunitami.
Ale internetové stránky SAT1 nebo RTL jsou oproti těm vašim o pořádný kus vepředu.
Někde začít musíme. A internet je dynamické médium, takže stávající podoba samozřejmě není finální.
Dobře, ale třeba nápad použít internet pro distribuci vašich dalších televizních kanálů…
My dnes máme dost nástrojů na vytváření obsahu, který umíme dobře prodat přes televizi. Ale budoucnost je v tom, že obsah prodáváte přes více distribučních kanálů. A naším cílem je nastavit věci tak, aby nám další kanály pomohly oslovit někoho dalšího, koho se nám přes televizi třeba oslovit nepodařilo.
Takže představa, že by fungoval stream na další kanály…
Je to jedna z cest, jak dodat divákům to, co dnes nedokážeme přes klasické terestrické vysílání. Ale pokud jde o nové kanály, budeme klást důraz spíše na satelitní a kabelové vysílání, než abychom vsadili na internetovou televizi.
Takže internetová televize…
Ale co je internetová televize. Vždyť se podívejte, všechny ty “internetové televize” nabízí vlastně jen streamování určitých kousků obsahů. A navíc televize je prostě určená pasivním divákům a internet je z podstaty aktivní médium. A to nemůžete změnit jen proto, že zrovna chcete.
Vy jste před 14 dny prezentoval vaši představu digitalizace. Opravdu si myslíte, že je to reálné?
Ta naše vize je taková, jakou jsme schopní doručit. A myslím si, že by prospěla všem.
Ptal jsem se, zda je reálná.
Přece teď nečekáte, že vám řeknu, že jsem úmyslně přestřelil naše požadavky o 20 nebo 30 procent. To je přeci nesmysl.
Bylo by to zajímavé, ale nečekám. Nicméně se ptám, zda je to vůbec reálné.
Já jsem ten požadavek rozdělil do několika pásem…
Ale je to již vaše několikátá verze toho, co chcete, a já se ptám, zda je reálná.
Ale protože se situace vyvíjí a ukazuje se, že diváci očekávají prověřenou kvalitu. A to není fráze, ale mluvím ze zkušenosti z provozu domácností v Domažlicích. Protože tam ti diváci čekali na to, až tam budeme my. Takže…
Počkejte. To je hezké, ale v Domažlicích nejsou ty nové kanály…
Ano, ale pokud by ti lidé opravdu tak chtěli ty další stanice, tak si koupí satelity a dívají se na ně. Ale tak tomu není a všichni čekali na Novu. To, že tam není Prima, nikomu nevadí. Že tam není ČT2 také nikomu nevadí, pokud se zrovna nehraje MS v hokeji nebo není olympiáda. Ti lidé prostě chtějí hlavně Novu a ČT1.
Dobře, dobře. Ale zpět. Je ten váš požadavek reálný?
My jsme v situaci, kdy jsme udělali řadu vstřícných kroků, a problém protistran je v tom, že oni se bojí pohnout. Ten jejich strach, že když udělají nějaké vstřícné gesto, tak se jim to ve špatném vrátí, je už absurdní. Ale život je o rozhodnutích a o rizikách.
Nicméně situace s digitalizací je zablokovaná.
Ale my za to nemůžeme.
To je hezké, ale na tom bloku to nic nemění.
Ale situace je zablokovaná, protože nikdo nic nedělá. Kdyby místo toho, že všichni čekají, jak to dopadne u nejvyššího správního soudu, například všichni stáhli kasační stížnosti. Kdyby to udělali, tak dnes by již Rada mohla obnovit licenční řízení a pozvat si uchazeče, kterých se to týká znova.
A měla by?
No určitě, protože Rada musí zjistit, zda všechno, co bylo prezentováno před dvěma lety, platí. Zda platí vše o tom, co říkali o finančním krytí, a pak teprve rozhodnout.
Počkejte, vždyť třeba o financích Rada nevěděla nic ani u toho prvního slyšení…
No právě.
Ale složení Rady se nezměnilo, jejich znalosti a představy o fungování médií se asi také zase až tak rychle nezměnily, takže…
Ale to je přece…
V neformálních rozhovorech s členy Rady je patrné, že možná udělají formální slyšení, ale rozhodnou stejně a jen vydají lepší odůvodnění…
Pokud to takto udělají a risknou to, tak nechť to udělají. Ale ve finále tam rozhodují jako individuální osoby v rámci kolektivního orgánu. Ale na druhou stranu si myslím, že jsou dnes již všichni minimálně o rok a půl zkušenější. A já nevěřím, že někdo může říci, že tenkrát to bylo správně a teď to jen lépe napíšeme. Tak to prostě být nemůže.
Možná z vašeho pohledu, ale ve skutečnosti…
Počkejme si.
Vy jste použil i slovo zariskovat. Proč zariskovat?
Já to myslel z pohledu původních držitelů digitálních licencí. Oni dnes mají podané kasační stížnosti a čekají, co se bude dít. A proto říkám, že by měli mít odvahu stáhnout ty právní věci, stejně jako by ji měla mít i Rada. A mohlo by se začít znova.
Tedy od bodu 0.
Ne. Aby se ten proces vrátil těsně před okamžik, kdy Rada rozhoduje, komu tu licenci udělí. A při prezentacích se zeptat, jak se změnila situace od poslední prezentace. Platí stále to samé? A máte pořád zajištěné financování? A pak rozhodnout.
A vy si umíte představit, že někdo z účastníků přijde a řekne: “Holky a kluci, sorry, my už nemáme peníze”?
Rada by měla mít právo požadovat garance.
Jenomže nechtěla je tenkrát a jen těžko se mi chce věřit, že bude chtít tentokrát.
Pokud Rada bude chtít rozhodnout na základě polovičatých informací, tedy stejně jako předtím, tak může očekávat, že se zase ti neúspěšní ozvou.
Ale to se ozvou vždy. Ti neúspěšní.
Jasně, ale opakovat to, že vydám licenci firmě, která svoji ekonomickou způsobilost prokáže tím, že slíbí, že se půjde zeptat do banky na úvěr, tak to doufám, již neudělá.
A nebylo by lepší, kdyby ta Rada byla lepší?
To není moje věc. Ať se poslanci rozhodnou, zda má Rada vyjadřovat politické zájmy, anebo zda ti lidé mají mít v Radě naprostou volnost a mohou rozhodovat podle svého svědomí a vědomí.
Navíc, kdyby Rada dala licence někomu jinému, tak je to přiznání chyby, a to nevím, zda se jim zrovna bude chtít.
Rada, podle mého názoru, již ví, že udělala chybu. A hned několik. A navíc ti lidé v Radě jsou prostě zkušenější a už by se zřejmě rozhodovalo jinak.
A není ten váš neúspěch třeba dán tím, že neumíte komunikovat s Radou?
Ne. Přece mým úkolem není běhat okolo Rady a podbízet se jim.
V ideálním případě ne. Ale zkušenost tomu nedává za pravdu.
Já myslím, že je důležité mít dobrý produkt, a je jedno, zda se s nimi potkávám, nebo ne.
A co když to půjde vše podle vašeho, a vy tu licenci zase nedostanete?
Tak si počkám na další výběrové řízení. Těch volných licencí totiž bude nakonec o hodně více než možných poskytovatelů.
Dobře, ale o cestě přes kabely a satelit nyní neuvažujete?
Přes satelit jde Galaxie Sport a nyní připravujeme další kanály, které spustíme také přes satelit.
To je také evergreen. Kdy je spustíte?
V dohledné době.
To není moc konkrétní. Pojďme dál. Otázka po brandingu TV Nova. Myslíte si, že jste se zlepšili?
Ale Nova je dobrá značka. Ostatně si vezměte, že i když Prima nasadí něco, co by u nás tvořilo slušnou sledovanost, tak oni s tím propadají. To je přece jasný důkaz síly naší značky.
Jak do budoucna? “Pokud jde o nové kanály, budeme klást důraz spíše na satelitní a kabelové vysílání, než abychom vsadili na internetovou televizi,” naznačuje Petr Dvořák.a