Na loňský podzim vzniklo sdružení Free Czech Media, které založili těsně po 25. výroční Listopadu Pavel Šafr, Tomáš KlvaňaBarbora Tachecí a Jan Jandourek.

Předsedou sdružení se stal bývalý šéfredaktor BleskuLidových novinMF Dnes či Reflexu Pavel Šafr, jenž tehdy popsal smysl sdružení: „Naším cílem je sledovat případy mocenské manipulace, skryté cenzury a zřejmé autocenzury, které se množí v klíčových českých médiích."

reklama
reklama

Prvním hmatatelným počinen Free Czech Media je internetový deník Svobodné fórum, který by měl podle Šafrova editorialu: "monitorovat úroveň svobody v šíření informací a upozorňovat na zamlčované informace, na manipulaci s fakty, na pokleslou stranickou propagandu a na to, když veřejnoprávní média z různých důvodů neplní dostatečně své poslání, V širším smyslu chceme přispět k tomu, aby si naše země udržela své místo v rodině demokratických zemí." 

Šafr se v úvodníku vymezuje i vůči současné hlavě státu Miloši Zemanovi, který je podle něj "osobuje pravomoci, jež mu nepřísluší a bez veřejné diskuse fakticky změnil zahraničně politickou orientaci České republiky." Předseda FCM také kritizuje kumulaci politické a mediální moci ministra financí Andreje Babiše. 

Deník Svobodné fórum by měl prostřednictvím pěti bodů uveřejněných na stránkách kontrolovat, zda je veřejnost zásobována poctivou žurnalistiku. Vychází tak z Listiny základních lidských práv a svobod, jejíž součástí je zaručení svobody projevu a práva na informace.

Svobodné fórum je dostupné na této adrese.

 

reklama