Bohéma se vrací do období druhé světové války, kdy se mění celý svět a ním i život do té doby oslavovaných filmových hvězd. "Osudy našich kultovních herců za okupace jsou nesmírně dramatické. Ti lidé balancovali mezi přepychem a smrtí, mezi zradou a odbojem, mezi zbabělostí a hrdinstvím. Někdy ti samí lidé kolaborovali a současně spolupracovali s odbojem. Právě za války se natočily ty nejlepší komedie. Bohéma je strhujícím příběhem také o tomto paradoxu," říká kreativní producent Jan Štern, v jehož tvůrčí producentské skupině Bohéma vzniká. V Bohémě se objeví jedny z nejznámějších ikon tuzemského filmu a divadla první poloviny minulého století. Kromě nich i mnoho dalších osobností, které utvářely tvář československého filmu. Půjde například o režiséry Martina Friče a Otakara Vávru, filmového producenta a ředitele společnosti Lucernafilm Miloše Havla, spisovatele Jana Drdu nebo novináře Julia Fučíka.

"Pro mnohé bude překvapivé, co všechno se dělo za oponou. A že toho bylo hodně. Spousta těch věcí byla bolestná, nechutná," říká režisér Bohémy Robert Sedláček, který má s filmovou dobovou stylizací bohaté zkušenosti i díky cyklu České století.

reklama
reklama

Hlavním hrdinou a vypravěčem Bohémy se stane barrandovský dramaturg Arnošt, ztvárněný v mládí Michalem Balcarem a následně Oldřichem Kaiserem. Dalších postav se pak ujmou například David Novotný coby Jaroslav Marvan nebo Vladimír Javorský, který se objeví v roli Vlasty Buriana. "Kdyby nenastoupil v Německu fašismus, tak se podle mě jeho kariéra mohla upínat světovým směrem," říká o Burianovi jeho představitel Vladimír Javorský.

Vlasta Burian je jednou z postav, které ukazují, jaká dilemata musely veřejně známé osobnosti za druhé světové války řešit. "Na jedné straně se v divadle Vlasty Buriana skrývá vysílačka, na druhou chodí Burian do Rozhlasu parodovat Beneše a Masaryka a ve své vile pořádá večírky pro prominentní nacisty. Vyberte si… Doba byla složitá a já si myslím, že zrovna Burian nebyl darebák," doplňuje Robert Sedláček.

Autorkou scénáře Bohémy je novinářka, spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková, dcera významné postavy českého filmu, Jiřího Brdečky, který se podílel na filmech, jako je Císařův pekař a pekařův císař, Limonádový Joe, Baron Prášil nebo Až přijde kocour.

Šestidílný román Bohéma se bude kromě Divadla ABC nátáčet také v barrandovských ateliérech, na mnoha historických pražských lokacích a také v Plzni, Mladé Boleslavi a na dalších místech.

reklama