Od ledna 2019 by mohla z veřejného prostoru zmizet propagace bankovních a nebankovních půjček. Jedinou výjimkou by mělo být poskytování publikací a tiskovin, které jsou k dispozici v obchodních prostorách bank a nebankovních subjektů, informujících o nabízených finančních produktech.

V novele zákona o regulaci reklamy to navrhla skupina komunistických poslanců. Cílem novely je podle nich omezení počtu exekucí a zadluženosti občanů. Návrh je teprve na začátku legislativního procesu.

Asociace komunikačních agentur (AKA) se záměrem komunistů nesouhlasí. Novelu považuje za nadbytečnou a škodlivou. 

reklama
reklama

Poskytování půjček je silně regulováno v novém zákonu o spotřebitelském úvěru. Jedním ze zásadních požadavků tohoto zákona je, aby věřitel náležitým způsobem ověřil, zda příjmová situace zájemci o půjčku umožňuje si úvěr odpovědně vzít, aniž by uvedl sebe a svou rodinu do finančních potíží. Stejný zákon rovněž velmi zpřísnil podmínky pro poradenskou a zprostředkovatelskou činnost pro poskytování úvěrů,“ píše ve svém prohlášení. 

Asociace zároveň upozorňuje, že při uplatnění zákazu by byl nakonec poškozen většinový, nerizikový spotřebitel. Tomu by totiž byl ztížen přístup k informacím o službách legálně dostupných na trhu. A celá situace by nahrála k rozmachu černého trhu a lichvě.

„Propagace a komunikace prostředí navíc umožňuje spotřebitelům racionálně porovnávat konkurenční nabídky a nutí poskytovatele konkurovat si vyšší úrovní služeb nebo cenou. Tedy ve prospěch spotřebitelů,“ podotýká Marek Hlavica, výkonný ředitel AKA.  
 
AKA nezůstává jen u prohlášení, je ve spojení s Hospodářskou komorou ČR a bude bojovat za to, aby zákon o regulaci reklamy i nadále platil ve stávající podobě. Situaci se bude věnovat i Rada pro reklamu.

reklama