Objem influencer marketingu během dvou let vyroste až na 10 miliard dolarů. Tvrdí to analýza International Public Relations Network (IPRN), mezinárodní síť PR organizací. Dopad vyžívání digitálních celebrit na vnímání značky, na interakci se zákazníkem a na ochotu k nakupování si uvědomují po celém světě. IPRN mezi svými členy provedla výzkum, při kterém zjišťovala, jak s blogery, youtubery a jinými influencery počítají v PR plánech agentury z různých zemí.

Pokud zamíříme k západním sousedům, do Německa, tak Nuray Güler z tamní společnosti primo PR vidí budoucnost v dlouhodobém partnerství značky s influencerem. „Vysoký potenciál mají také různé cílové skupiny v odvětví turistiky, životního stylu a gastronomie. Změnu například vidíme ve skupině padesáti- a víceletých 'stříbrovlasých internetových surfařů‘, kteří se dali na podnikání jako blogeři,“ dodává.

Při spolupráci se španělským influencerem by mělo jít o osobní přístup. „Získat jejich pozornost vyžaduje, abyste něčím vynikali nad ostatními. Snažíme se pochopit, o jaká témata se tito influenceři zajímají. A hlavně zda zaujmou stoupence, kteří je sledují,“ říká Alberte SantosEvercomu.

Podobně jsou na tom i influenceři z Velké Británie. Ti se navíc podle Pauline GillanovéMcOnie Agency zajímají o pověst i hodnověrnost značky, se kterou mají spolupracovat. „Vytvořit dobré vztahy dá práci,“ dodává.

Gillanová upozorňuje na britský úřad pro standardy v reklamě (Advertising Standards Authority), který od loňského roku žádá, aby blogeři spolupracující s firemními značkami označovali sponzorované příspěvky. Doporučeny jsou hashtagy (například #ad nebo #sponsor). „Nejcennější jsou nyní neplacené, přirozeně vznikající blogy z iniciativy samotných blogerů. Takže pro nás je absolutně nezbytné vytvářet tento typ loajality ke značce,“ říká.

V Číně zase dominuje platforma Weibo s každodenním počtem 132 miliónů aktivních uživatelů. „Za vůdčí uživatele sítě Weibo jsou považováni ti, kteří měsíčně zaznamenávají více než 100 tisíc návštěv. Obvykle mají klíčový vliv na veřejné mínění ve své vlastní sféře,“ říká v rámci průzkumu IPRN Ye Wangová ze společnosti Blue Digital.

 

reklama
reklama

reklama