Olomoucká radnice bude při svém strategickém plánování používat latinské rčení Genius loci (Duch místa), které si už dříve jako slogan zvolila i místní Univerzita Palackého.

Motto bylo vybráno ze zaslaných návrhů, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09). Označení genius loci se nejčastěji užívá ve významu jedinečné atmosféry konkrétního místa.

Na radnici bylo podle Jakubce doručeno 180 návrhů sloganů, z nich soutěžní komise vybrala šest finalistů. Vítězné slovní spojení Olomouc - Genius loci do soutěže zaslala univerzita i Helena Kociánová, která slogan doplnila o tři tečky.

reklama
reklama

Kociánovou vítězství v anketě překvapilo. "Když jsem se zamyslela, co by Olomouci slušelo, tak jsem byla vedena tím, že Olomouc velmi miluji a je pro mě srdeční záležitostí. Motto říká všechno, co tady máme," uvedla Kociánová.

Podle rektora Univerzity Palackého Jaroslava Millera se nyní zvýší potenciál využití společného sloganu. "Používání stejného motta, se kterým přišla univerzita i paní Kociánová, bude mít za výsledek větší synergii," míní Miller.

Rčení genius loci podle něj neodkazuje pouze na univerzitu, ale především na město, jehož je součástí. "Jsme potěšeni a přijde nám logické, že si sjednotíme motto," dodal Miller.

reklama