Generální partner hudební ankety Český slavík, Karlovarské minerální vody (KMV) se distancuje od postupu pořadatelské agentury Musica Bohemica při vyhodnocení výsledků kontroverzní hudební skupiny Ortel. Považuje ho za netransparentní.

Pokud organizátoři soutěže současnou situaci nevysvětlí, zváží firma odchod ze soutěže, uvedl dnes v tiskové zprávě generální ředitel KMV Alessandro Pasquale. Ředitel agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský věří, že se vše podaří vysvětlit a spolupráce bude pokračovat.

reklama
reklama

Musica Bohemica při analýze hlasování v anketě dospěla k závěru, že kapela Ortel a její lídr Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. Pořadatel se proto rozhodl započíst skupině i zpěvákovi stejný počet bodů, který získali loni, kdy podobné porušení pravidel nezjistil.

Během sobotního vyhlašování výsledků ankety o tom organizátor neinformoval, oznámil to jen později na internetu.

Porušení fair play spatřuje opředevším v obsahu facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017, který vyzýval k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Českým slavíkem. "Pokud má být anketa postavena na zasílání hlasů od fanoušků, pak těžko já jako interpret mohu ovlivnit způsob, jak se mezi sebou příznivci domlouvají o strategii vedoucí k vítězství daného hudebníka," reagoval Tomáš Ortel.

"Podle dostupných informací a dosavadního vývoje se zdá, že organizátor Českého slavíka přistoupil k vyhodnocení ankety v kategorii zpěvák a skupina netransparentně a od tohoto postupu se distancujeme. Je pro nás nepřípustné, aby interpreti v jakékoli kategorii, na jakékoli příčce, získali pocit pochybnosti o svém umístění v anketě. Jestliže organizátor současnou situaci nevyjasní, budeme nuceni přezkoumat naše smluvní vztahy a zvážit i možnost našeho odchodu od partnerství ankety Český slavík," napsal ČTK Pasquale.

"Bereme to jako názor našeho partnera, který respektujeme a celá situace nás netěší. Dohoda o spolupráci se uzavírá každý rok znovu. Věříme, že se nám celou záležitost podaří vysvětlit a budeme jednat o pokračování spolupráce na dalším ročníku," řekl ČTK Těšínský.

Podle webu ankety spolupracuje Mattoni, kterou vlastní KMV, se soutěží od roku 1999, její jméno je i v názvu soutěže.

Vysvětlení organizátorů, proč odebrali hlasy skupině Ortel, požaduje také vítěz ankety skupina Kabát. V sobotu získala ocenění podvanácté, Ortel podle organizátorů skončil druhý. "Kabát má zlatého slavíka právem, protože pro ně se hlasovalo v souladu s pravidly," konstatoval Těšínský.

Podle Pasqualeho firma nesouhlasí s žádnými projevy násilí či xenofobie, s níž je Ortel někdy spojován, podpora soutěže podle něj není podporou jednotlivých interpretů, ale celé české hudební scény. Firma je mimo jiné partnerem také literárních cen Magnesia Litera nebo filmových cen Český lev.

Dění v rámci Českého slavíka však podle Pasqualeho poškozuje jméno firmy. "Znovu prohlašujeme, že o pravidlech a všech významných krocích rozhodoval a rozhoduje vždy samostatně pořadatel ankety. Je to od prvního ročníku až do současné chvíle jeho výsostné právo, které po celou dobu respektujeme," uzavřel Pasquale.

Skupina Kabát se chce k situaci a případnému vrácení ceny vyjádřit dnes před svým večerním vystoupením v pražské O2 areně. Kapela v neděli uvedla, že je sdělením organizátorům "přinejmenším překvapena". "S nepředstíranou radostí jsme včera (v sobotu) večer převzali ceny za první místo v kategorii Skupina roku, a teď se nemůžeme zbavit dojmu, že jsme se stali součástí hry, kterou nechceme hrát," uvedla.

Se situací nesouhlasí ani frontman kapely Olympic Petr Janda.

Tisková zpráva Karlovarských minerálních vod

Mattoni podporuje českou kulturu v mnoha jejích podobách. Zakládáme si na tom, že společně s našimi partnery pracujeme dlouhodobě a společně vytváříme hodnoty, které posilují a zviditelňují české kulturní bohatství. Jsme hrdými partnery prestižních literárních cen Magnesia Litera nebo filmových cen Český lev. Přirozenou součást námi podporovaných oblastí tvoří také česká hudba a naše téměř dvě desítky dlouhé partnerství s Českým slavíkem.
Byli jsme v minulosti několikrát a neoprávněně obviňováni z toho, že jsme nějakým způsobem zasahovali do hlasování v anketě nebo naopak, že účast některých interpretů tolerujeme bez jakéhokoliv zásahu.
Po vývoji kolem ankety Český slavík v posledních letech, především však v letošním ročníku, považujeme za nutné vyjádřit se veřejně a důrazně k tomuto dění, protože poškozuje dobré jméno naší společnosti.
Jak už jsme řekli dříve, nesouhlasíme s žádnými projevy násilí či xenofobie v jakékoliv tvorbě a naše podpora Českého slavíka není podporou žádného z interpretů jednotlivě, ale podporou celé české hudební scény.
Znovu prohlašujeme, že o pravidlech a všech významných krocích rozhodoval a rozhoduje vždy samostatně pořadatel ankety. Je to od prvního ročníku až do současné chvíle jeho výsostné právo, které po celou dobu respektujeme.
Podle dostupných informací a dosavadního vývoje se zdá, že organizátor Českého slavíka přistoupil k vyhodnocení ankety v kategorii zpěvák a skupina netransparentně a od tohoto postupu se distancujeme. Je pro nás nepřípustné, aby interpreti v jakékoli kategorii, na jakékoli příčce, získali pocit pochybnosti o svém umístění v anketě.
Jestliže organizátor současnou situaci nevyjasní, budeme nuceni přezkoumat naše smluvní vztahy a zvážit i možnost našeho odchodu od partnerství ankety Český slavík.
Alessandro Pasquale
generální ředitel Karlovarských minerálních vod a.s.

reklama