Sociální sítě zažívají mezi českými podniky boom. Profil na nich mělo letos v lednu 34 procent firem, zatímco před třemi lety to bylo 15 procent.

Na sociálních sítích jsou hlavně cestovní agentury a kanceláře, podniky poskytující ubytování či mediální firmy. I přes nárůst podniků, které tento způsob komunikace využívají, patří Česko v tomto ohledu v Evropské unii mezi státy s nejnižším podílem. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

reklama
reklama

Hlavním typem prezentace, který české podniky na internetu využívají, jsou webové stránky. Má je 83 procent podniků s deseti a více zaměstnanci. Podíl se od začátku tisíciletí více než zdvojnásobil.

V roce 2000 mělo svůj web 40 procent tuzemských firem. Tehdy ale bylo k internetu připojeno 75 procent podniků, zatímco dnes jsou připojeny téměř všechny. Na začátku letošního roku nebyly on-line jen dva podniky ze sta.

Přestože většina firem má připojení k internetu, ne všichni zaměstnanci s internetem nebo počítačem pracují. "Zatímco před 15 lety pracovala s počítačem třetina zaměstnanců, dnes je to přibližně každý druhý. Tento podíl však od roku 2006 výrazněji neroste," uvedl ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ Martin Mana.

Podíl zaměstnanců, kteří mají z pracovního počítače přístup na internet, letos poprvé překročil 40 procent. Ve srovnání s ostatními unijními zeměmi je to jeden z nejnižších podílů. Na to má podle ČSÚ vliv struktura českého hospodářství s relativně vysokým zastoupením zpracovatelského průmyslu na celkové zaměstnanosti.

reklama