Město České Budějovice chce víc peněz od pivovaru Budvar za reklamu na zimním stadionu, který nese název Budvar aréna. Pivovar nyní platí podle smlouvy z roku 2002 dva miliony korun ročně, radní chtějí sumu zvýšit v jednotkách milionů. Rozhodnout by se mělo za deset až 12 dní. Novinářům to řekl primátor Jiří Svoboda (ANO).

Město jedná i s pivovarem Samson ze skupiny AB InBev. Nynější smlouva s Budvarem vyprší 31. října. Budvar chce v podpoře hokeje pokračovat, a když klub HC Motor postoupí do extraligy, je připraven částku ještě zvýšit. ČTK to dnes řekl mluvčí Budvaru Petr Samec.

reklama
reklama

Primátor jednal s ředitelem Budvaru Petrem Dvořákem naposledy minulý týden. "Zjišťovali jsme cenovou hladinu za pronájem stadionů, jsme nízko. Naše ideální představa je zvýšit ji v jednotkách milionů, vychází to z průzkumu trhu. Je to čtvrtý nejnavštěvovanější stadion v republice, z hlediska druhé nejvyšší soutěže ve státě je nejnavštěvovanější v Evropě, takže je co nabízet. Máme hodnotné zboží, tak bychom za něj rádi dostali adekvátní cenu," řekl Svoboda.

Budvar aréna podle něj funguje i jako velká hospoda, největší v kraji, což pro pivovar znamená také určitou hodnotu.

Primátor zmínil tři varianty. Až smlouva skončí, vybírat nového nájemce, nebo se nyní dohodnout s jakýmkoli zájemcem, anebo se domluvit s Budvarem, že do konce hokejové sezony zůstane název Budvar aréna, uzavřít novou smlouvu za "možná pozměněných podmínek" a na jaře 2018 dát na vědomí všem možným zájemcům, že se lze o název stadionu ucházet. Město teď jedná s Budvarem o této variantě.

Nový nájemce nemusí být podle Svobody jen pivovar, ale i dopravce či průmyslová firma.

Budvar poslal podle Samce na magistrát žádost o prodloužení smlouvy 30. června a vedení podniku věří, že se s městem dohodne.

Českobudějovický hokej podporuje pivovar nepřetržitě od roku 1993 a chce v tom pokračovat. Podle Samce není Budvar v principu proti zvýšení částky za jméno arény, radnice ale musí vzít v úvahu, že na hokej dává pivovar každoročně několikanásobně vyšší částku, než je suma za pronájem.

"Panu primátorovi jsme již sdělili i naši konkrétní finanční představu. Je velmi konkurenceschopná s ohledem na poměry a běžné ceny v prvoligovém hokeji. Naše nabídka tak je velmi zajímavá jak z krátkodobého, tak především z dlouhodobého pohledu - jsme totiž připraveni zvýšit podporu českobudějovického hokeje v případě postupu do extraligy," řekl Samec.

Na město se již obrátil pivovar Samson. Na několika schůzkách zatím konkrétní čísla nepadla. "Mohu potvrdit, že o této záležitosti jednáme s vedením města. V současné době čekáme na jejich reakci ohledně dalších podmínek a postupu," řekl ČTK ředitel pivovaru Samson Daniel Dřevikovský.

Budvar loni prodal 1,61 milionu hektolitrů piva, nejvíce ve své historii a měl rekordní tržby 2,54 miliardy korun. Sponzoruje i hokejový klub HC Motor České Budějovice, jenž hraje 1. českou hokejovou ligu, podle mluvčího Budvaru Petra Samce částkou vyšší než dva miliony Kč.

"Zástupci klubu se nevyjadřovali k tomu, jestli název arény má být takový, nebo makový. Pro ně je podstatné, zda a kolik prostředků od případného pronájemce názvu ještě dostanou," řekl primátor.

reklama