Historie Sazky se bude psát dál, "sázková kancelář" se totiž chystá na novou etapu a vstoupí do digitálního prostředí. Všechny hry bude od roku 2017 možné hrát také na počítačích, tabletech nebo mobilních telefonech.

reklama
reklama

Společnost Sazka byla založena jako náhrada státního podniku STASKA (Státní sázková kancelář), která ukončila činnost kvůli politickým a ekonomickým těžkostem v souvislosti s budováním socialistického státu. Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport tehdy žádal o znovuzaložení společnosti pro organizované sázení. A v roce 1956 vláda vyslovila souhlas se zřízením Sazky, hlavně díky inspiraci v zahraničí, kde výtěžky z loterií pomáhaly financovat rozvoj sportu. V současné době je Sazka členem nadnárodní investiční skupiny KKCG.

První sázkovou hrou v roce 1956 byla stejnojmenná Sazka, v níž se sázelo na výsledky sportovních utkání. Díky příznivému ohlasu veřejnosti (za 12. týdnů bylo prosázeno téměř 65 milionů korun) bylo schváleno založení loterní hry Sportka.

Úkolem sázkové společnosti bylo věnovat peníze do státního rozpočtu na podporu tělesné výchovy, sportu a turistiky. Peníze tak mířily na pořádání spartakiád, účast na olympijských hrách a do výstavby sportovních center, například Strahovského stadionu, bazénu Podolí nebo do Sportovní haly. A na tento odkaz navazuje i současná Sazka, která ze svých výtěžků a odvodů loterní daně podporuje nejen vrcholový sport, ale zejména mládežnický, ať už společnými projekty s Českým olympijským výborem nebo projekty vlastními.

reklama