"Při cenách zájezdů v řádech desítek tisíc korun a s běžnou provizí kolem 3 % může reklamní partner z jediného doporučení získat i několik tisíc korun," vyplývá z údajů společnosti VIVnetworks.com, která provozuje největší affiliate síť v ČR.

reklama
reklama

Při průměrné hodnotě módní objednávky 1 790 Kč partner vyinkasuje od inzerenta provizi ve výši 180 Kč, zatímco v případě, kdy by partner přivedl jako objednávku například rodinný zájezd za 50 000 Kč, náležela by mu při tříprocentní provizi částka 1500 Kč. "V cestování jsme zaznamenali provize až kolem 5 tisíc za transakci. Průměrná objednávka se v této kategorii pohybuje okolo 40 000 Kč a provize 1 200 Kč," dodává Lucie Knopová z VIVnetworks.com s tím, že průměrná čísla ovlivňují ceny letenek, které do této kategorie také spadají, jinak by průměrné hodnoty byly ještě vyšší.

Meziroční růst tohoto segmentu affiliate reklamy v ČR přitom VIVnetworks.com odhaduje na 150 % s tím, že vrchol turistické sezóny ještě neproběhl, takže čísla nejsou konečná. V affiliate marketingu se ve většině případů jedná o prodeje pobytových leteckých zájezdů hlavně do oblasti středomoří. "Nejoblíbenější destinace, jakými byly Egypt, Tunisko a Turecko, letos trochu pokulhávají, ale s nastartovanou hlavní sezónou se opět stávají více vyhledávanými," doplňuje Knopová.

Affiliate marketing přitom začíná v ČR pronikat i do segmentů, kde se dřív neobjevoval, jako jsou různé služby do domácnosti, případně zdravotnické služby. V zahraničí jsou tyto služby v affiliate reklamě už poměrně běžné.

reklama