Vítězem Ceny za PR se stal negativní komunikační projekt

20. 6. 2016 00:06

autor:

— Mohlo by vás zajímat —

Pokáč zpívá v nové kampani: když neví mamka, poradí Partners Banka

Poradenská Partners Banka, která odstartovala 6. března, spouští od 2. dubna reklamní kampaň. Znalost značky buduje s písničkářem Pokáčem.

Reklama
vškk

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Absolutním vítězem soutěže České ceny za PR se stala mobilní aplikace Pomáhej pohybem soutěžící v kategorii Společenská odpovědnost a filantropie. Vyvinula ji a provozuje Skupina ČEZ. Myslím si, že tentokrát porota – včetně mne – nezvolila správně. Při bližším pohledu totiž zjistíte, že tento projekt je společensky neodpovědný a naopak brání rozvoji důležitého zdroje neziskového sektoru – drobného osobního donátorství.

Princip aplikace (nebo snad už hnutí?) Pomáhej pohybem je jednoduchý – chytrý telefon zaznamenává váš aktivní pohyb při sportu (může to být chůze, běh, jízda na kole, lyžování atd.) a přepočítává jej na body. Vy sami pak rozhodujete, kterému z veřejně prospěšných projektů své body přidělíte. ČEZ pak vaše body přepočítá na peníze, které pošle organizacím zařazeným do projektu.

Problém je ale v tom, že ve skutečnosti jako uživatel aplikace ničemu nepomáháte. V zásadě se jen účastníte komunikačního projektu, který má z hlediska veřejnosti jen samá negativa. ČEZ by rozpočet na veřejně prospěšné projekty utratil i bez vás, jen by vám to dal vědět jiným způsobem. Tady jste tedy dobročinným organizacím nijak neprospěli.

Peníze se rozdělují v pořadí, o kterém hlasuje laická veřejnost. Zeptejte se kohokoliv, kdo pracuje v neziskovém sektoru, a potvrdí vám, že takovýto „beauty contest“ patří k těm nejméně efektivním způsobům, jak rozdělit velký balík peněz, který nějaká korporace vyčlení na charitu.

Nejhorší je ale to, že nějakých 170 tisíc lidí projevilo zájem pomáhat druhým a namísto toho, aby udělali tu nejjednodušší věc – vybrali si projekt, který se jim líbí, a v jeho prospěch nastavili sebemenší trvalý příkaz – stáhli si do mobilu aplikaci, kterou teď, v dobré víře s pocitem pomoci druhým, používají.

Autoři aplikace pro ně vytvořili něco jako „sběr víček pro lepší lidi“ – podobně neefektivní šidítko přirozeného altruismu, který, a o tom jsem přesvědčen, má v sobě většina z nás. A malé cvičení – kdyby se každý desátý z těchto uživatelů raději rozhodl posílat měsíčně stokorunu na charitu, kolik by to bylo ročně peněz?

Tomáš Hečko, copywriter

Jak AI mění česká média? Čtěte v MAM 13/2024.

Redakce MAM

Další zajímavé čtení

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Aimée McLaughlin, Creative Review: „zvědavost je stále nejzásadnější vlastností novináře“

Povídali jsme si s Aimée McLaughlinovou, zástupkyní šéfredaktora časopisu Creative Review, který je od roku 1980 zdrojem informací o umění, reklamě a designu ve Velké Británii. Aimée se s námi podělila o své názory na to, čím je časopis jedinečný, na současné překážky v kreativním průmyslu a na to, že se poprvé stala členkou hlavní poroty Epica Awards.